Insecticidal effects of bitter melon and anise seed extracts on Trogoderma granarium L. (Coleoptera: Dermestidae)
Acı kavun ve anason tohumu ekstraktlarının Trogoderma granarium L. (Coleoptera: Dermestidae üzerindeki insektisidal etkileri
  1. Tez No: 933531
  2. Yazar: ANAS SAMI ABDULGHAFOOR ALANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CEM KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Citrullus colocynthis ve Pimpinella anisum tohumlarından elde edilen hekzan ve etil alkol ekstraktlarının, Trogoderma granarium üzerindeki insektisidal aktiviteleri araştırılmıştır. İstatistiksel analizler, her iki bitki ekstraktınında yumurta inhibisyonunu ve larva ölüm oranını önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. ekzan ekstraktı, hem doğrudan hem de dolaylı uygulama yöntemlerinde larva ölümleri üzerinde daha etkili olmuş ve etil ekstraktına kıyasla daha büyük bir etki göstermiştir. Yumurta inhibisyonu açısından, doğrudan yöntem dolaylı yöntemden daha iyi performans göstermiştir. Etil alkol ekstraktından %14,82'lik inhibisyon oranı belirlenirken hekzan ekstraktından %28,45'lik bir inhibisyon oranı elde edilmiştir. Ayrıca araştırmada uygulama yöntemleride karşılaştırılmış olup doğrudan uygulama yönteminin dolaylı uygulama yöntemine göre daha etkili olduğu saptanmıştır. Özetle, bu çalışma, C. colocynth tohumlarından elde edilen hekzan ve etil alkol ekstraktlarının, özellikle yüksek konsantrasyonlarda, T. granarium böceğinin larva popülasyonunu etkili bir şekilde kontrol edebileceği ve hekzanın her iki uygulama yönteminde de P. anisum tohumu ekstraktlarına kıyasla daha iyi performans gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the insecticidal activities of hexane and ethyl alcohol extracts from Citrullus colocynthis and Pimpinella anisum seeds were investigated on Trogoderma granarium. Statistical analyses showed that both plant extracts significantly affected egg inhibition and larval mortality. The hexane extract was more effective on larval mortality in both direct and indirect application methods and showed a greater effect than the ethyl extract. In terms of egg inhibition, the direct method performed better than the indirect method. Ethyl alcohol extract showed an inhibition rate of 14.82%, while hexane extract showed an inhibition rate of 28.45%. In addition, application methods were compared and it was found that direct application method was more effective than indirect application method. In summary, this study concluded that hexane and ethyl alcohol extracts from C. colocynth seeds can effectively control the larval population of T. granarium beetle, especially at high concentrations, and hexane performed better than P. anisum seed extracts in both application methods.