Gemilerden kaynaklı petrol sızıntılarının risk analizi İstanbul boğazı G bölgesi demirleme sahası uygulaması
Risk analysis of oil spills from ships application to the İstanbul strait g anchorage area
  1. Tez No: 933530
  2. Yazar: SONGÜL SARIALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Kazalar, Marine Science, Accidents
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Deniz yolu taşımacılığı, özellikle yük taşımacılığında tercih edilen en önemli yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Deniz taşımacılığı birçok farklı değişkeni bünyesinde barındırması nedeniyle kaza ve tehlikelere açık bir taşımacılık türüdür. Bu çalışmada, gemilerden kaynaklı petrol kirliliğinin etkili bir risk analizini gerçekleştirerek, kirliliğin oluşmasını önleyici adımların belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda kirlilikle sonuçlanan gemi kazaları incelenip, kirliliğe sebep olan risk faktörleri değerlendirilerek kaza analiz rehberinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Analizler Ağaç Artırılmış Naif Bayes Ağı (TAN) ile gerçekleştirilmiştir. TAN analiziyle belirlenen Risk Etki Faktörleri GNOME yazılımında senaryo oluşturulmasında kullanılmıştır. GNOME yazılımı ile İstanbul Boğazı Güney Girişi G Bölgesi Demirleme Sahası özelinde bir simülasyon uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları deniz kazaları sonucu kirliliğin devam ettiğini göstermektedir. Bu nedenle kirlilikle sonuçlanan kazların anlaşılması oldukça önemlidir. Bu çalışmanın en önemli çıktılarından biri yapılan simülasyon sonucunda petrol döküntüsünün 6 saat gibi kısa bir sürede karaya ulaşmaya başlamasıdır. Bu sonuç göstermektedir ki petrolün hareketinin anlaşılması doğrudan kirliliğe müdahale için önemli bir adımdır.
Özet (Çeviri)
Maritime transport, especially in cargo transportation, emerges as the most important method. Maritime transportation is a type of transportation that is open to accidents and dangers due to the many different variables it contains. In this study, it is aimed to carry out an effective risk analysis of oil pollution from ships and to determine the preventive steps against pollution. In this context, ship accidents resulting in pollution are examined, and risk factors leading to pollution are evaluated to create an accident analysis guide. The analyses were conducted using the Tree Augmented Naive Bayes (TAN) method. The risk impact factors identified through TAN analysis were utilized in scenario creation within the GNOME software. A simulation was conducted using the GNOME software specifically for the Anchorage Area G of the Southern Entrance of the Istanbul Strait. The results of the study indicate that pollution continues as a result of maritime accidents. Therefore, understanding the accidents that lead to pollution is of significant importance. One of the most important outcomes of this study is that the simulation showed that the oil spill began to reach the shore in a short period of approximately 6 hours. This result shows that understanding the movement of oil is an important step for direct intervention in pollution.