Ortaöğretimdeki öğretmenlerin öğretimsel liderlik algısı ile öğretmenlerin motivasyonları arasındaki ilişki: İsparta ili örneği
The relationship between high school teachers' perception of instructional leadership and teachers' motivation: The case of İsparta province
- Tez No: 933532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmanın amacı ortaöğretimde çalışan öğretmenlerin öğretimsel liderlik algısı ile öğretmen motivasyonları arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Isparta il merkezinde farklı türdeki liselerde görev yapan öğretmenler oluşturmuştur. Basit tesadüfî örneklem alma yolu ile seçilmiş okullardan araştırmaya gönüllü katılan 393 öğretmen, örneklemi oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu, Öğretim Liderliği Davranışları Ölçeği, Öğretmen Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri çözümlenirken SPSS programından faydalanılmıştır. Betimsel istatistik, t-testi, anova, korelasyon, basit doğrusal regresyon testleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şunlardır: Gerçekleştirilen analiz sonuçları incelendiğinde katılımcıların öğretimsel liderlik algıları ile motivasyon algıları arasında istatistiksel açıdan anlamlı, orta düzeyli ve pozitif bir ilişki olduğu görülmektedir. Korelasyon analizi alt boyutlar çerçevesinde incelendiğinde benzer bir durum olduğu tespit edilmiştir. Alt boyutlar arasındaki ilişkiler düzeysel açıdan yer yer farklılıklar gösterse de istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif yönlü olduğu görülmektedir. Elde edilen bulgular neticesinde katılımcıların öğretimsel liderlik ve motivasyon algılarının yaşlarına, cinsiyetlerine, eğitim durumlarına ve yöneticilik tecrübelerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların, öğretimsel liderlik algılarının mesleki yıl değişkenine göre farklılaşmadığı fakat motivasyon algılarının söz konusu değişken çerçevesinde farklılaştığı tespit edilmiştir. Katılımcıların öğretimsel liderlik ve motivasyon algılarının kurumdaki mesleki yıl ve mezun olunan okul türü değişkeni çerçevesinde farklılaştığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between high school teachers' perceptions of instructional leadership and teacher motivation. Relational survey model was used in this study. The population of the study consisted of teachers working in different types of high schools in Isparta city center in the 2023-2024 academic year. The sample consisted of 393 teachers who voluntarily participated in the research from schools selected by simple random sampling. Personal information form, Instructional Leadership Behaviors Scale, Teacher Motivation Scale were used to collect data. SPSS program was used to analyze the data. Descriptive statistics, t-test, anova, correlation, simple linear regression tests were conducted. The results obtained in the research are as follows: When the results of the analysis are examined, it is seen that there is a statistically significant, moderate and positive relationship between the participants' perceptions of instructional leadership and their perceptions of motivation. When the correlation analysis was analyzed within the framework of sub-dimensions, a similar situation was found. Although the relationships between the sub-dimensions vary from time to time in terms of level, they are statistically significant and positive. As a result of the findings, it was determined that the participants' perceptions of instructional leadership and motivation did not differ significantly according to their age, gender, educational status and managerial experience. It was determined that the participants' perceptions of instructional leadership did not differ according to the professional year variable, but their perceptions of motivation differed within the framework of the said variable. It was determined that the participants' perceptions of instructional leadership and motivation differed within the framework of the professional years in the institution and the type of school graduated from.