Coğrafi bilgi sistemi ile karadeniz yüzey kirliliğinin tespiti
Detection of black sea surface pollution with geographical information system
  1. Tez No: 933533
  2. Yazar: MUHSİN KANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANİME MELİS UZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Denizlerle çevrili bir coğrafyada yer alan Türkiyede, denizlerde oluşan kirliliğin engellenmesi ve çevrenin korunması başta insan sağlığı olmak üzere diğer canlıların habitattaki yaşam eşitliği açısından önemi her geçen gün artmaktadır. Şehirlerdeki hızlı artan nüfus ve deniz yollarındaki trafiğin hızlı artışı denizlerin kirlenmesine neden olmaktadır. Bu sebep ile, denizde oluşacak bir kirliliğin önceden tespit edilmesi ve bu bağlamda gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak gelecek nesillerimiz için daha yaşanılabilir bir çevre oluşturmakta önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Karadeniz'in rüzgâr ve akıntı değerlerinin aylık ve yıllık ortalamaları ele alınarak oluşabilecek bir kirliliğin yayılım durumu incelenmiştir. Akıntı değerleri, bölgedeki batimetri profili, rüzgâr çeşidi ve değerleri ele alınarak önerilen yöntemde meydana gelebilecek herhangi bir kirliliğin yayılım yönü Python programlama dili ile gerekli kodlar yazılarak tespit edilmiştir. Böylece, Karadeniz meteorolojik ve oşinografik farklılıkların akıntı yönünde ve şiddetinde önemli bir etken olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada, denizlerin yüzeyinde meydana gelebilecek bir kirliliğin dağılım durumu Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile belirlenip izlenerek, batimetrinin, rüzgârın ve akıntıya ait değerlerin kirliliğe etkisi incelenmiştir. Sonuçta, çalışma alanında oluşan kirliliğin tespitinde rüzgâr ve akıntı değerleri beraber analiz edilerek uygulamaya eklenmesi ile var olan insan gücü miktarını azaltarak bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, a country surrounded by seas, the importance of preventing marine pollution and protecting the environment is increasing day by day, especially in terms of human health and the balance of life in the habitat of other living beings. With the rapidly growing urban population and the increasing traffic on sea routes, marine pollution is rising at a predictable rate. For this reason, early detection of pollution in the sea and taking the necessary precautions are crucial for creating a more livable environment for future generations. In this study, the monthly and annual averages of wind and current values in the Black Sea were analyzed to examine the spread of potential pollution. The direction of pollution dispersion was determined by developing necessary codes in the Python programming language, taking into account current values, the bathymetric profile of the region, and wind type and values. The findings indicate that meteorological and oceanographic variations in the Black Sea play a significant role in the direction and intensity of currents. Additionally, the distribution of potential surface pollution was analyzed and monitored using Geographic Information Systems (GIS), while the effects of bathymetry, wind, and current values on pollution were examined. As a result, by integrating wind and current values into the application for pollution assessment in the study area, the accuracy and reliability of the information were enhanced, while the need for manual labor was reduced.