Lotus corniculatus çiçek ekstraktından gümüş nanopartiküllerin yeşil sentezi ve biyolojik aktivitelerinin değerlendirilmesi
Green synthesis of silver nanoparticles from Lotus corniculatus flower extract and assessment of their biological activity
  1. Tez No: 933536
  2. Yazar: NURİYE NURSEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bitkilerden yeşil sentez yoluyla üretilen nanopartiküller oldukça yüksek biyolojik aktivitiye sahiptir. Mevcut çalışmada Lotus corniculatus bitkisinin çiçek kısımlarından elde edilen ekstraktların ve bu ekstraklardan üretilen ve karakterize edilen gümüş nanopartiküllerin biyolojik aktivitleri belirlenmiştir. Yeşil sentez yoluyla üretilen gümüş nanopartiküllerinin karekterizasyon çalışmalarında UV-VIS, FT-IR spektroskopisi, geçirimli elektron mikroskobu (TEM), X ışının enerji dağılımı (EDX) ve X-Işını Kırınımı (XRD) analizleri yapıldı. Çiçek ekstraktlarının ve bu ekstraklardan elde edilen gümüş nanopartiküllerin antioksidan aktivite değerleri DPPH radikal temizleme aktivitesi, ferrik indirgeyici antioksidan gücü (FRAP), toplam fenolik içerik (TPC), toplam flavonoid içeriği (TFC) antioksidan aktivite testleri kullanılarak belirlendi. Antioksidan aktivite testlerinin her birinde gümüş nanopartikülleri çiçek ekstraklarından daha yüksek antioksidan aktivite göstermiştir. Bununla birlikte çiçek ekstraktının ve gümüş nanopartiküllerin yüksek düzeyde α-glukozidaz enzim inhibisyon aktivitesi gösterdiği ve bu aktivite değerinin gümüş nanopartiküllerde daha yüksek olduğu görülmüştür. Lotus corniculatus çiçek ekstraktı ve gümüş nanopartiküllerin minimum inhibisyon kanstrasyonu (MİK) ve antibiyofilm aktivitesi değerlendirilmiş burada da gümüş nanopartiküllerin daha yüksek aktivite gösterdiği kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles produced from plants via the process of green synthesis exhibit a high degree of biological activity. In the present study, the biological activities of extracts obtained from the flower parts of the Lotus corniculatus plant and silver nanoparticles produced and characterised from these extracts were determined. In the characterisation studies of silver nanoparticles produced via green synthesis, a range of analytical techniques were employed, including UV-VIS, FT-IR spectroscopy, transmission electron microscopy (TEM), X-ray energy dispersive (EDX) and X-Ray Diffraction (XRD) analyses. The antioxidant activity values of flower extracts and silver nanoparticles obtained from these extracts were determined using DPPH radical scavenging activity, ferric reducing antioxidant power (FRAP), total phenolic content (TPC), total flavonoid content (TFC) antioxidant activity tests. In each of the antioxidant activity tests conducted, silver nanoparticles exhibited higher levels of antioxidant activity in comparison to flower extracts. Furthermore, it was observed that both flower extract and silver nanoparticles exhibited significant α-glucosidase enzyme inhibition activity, with the activity level exhibited by silver nanoparticles being notably higher. An evaluation was carried out in which the antibiofilm activity and minimum inhibitory concentration (MIC) of Lotus corniculatus flower extract and silver nanoparticles were analysed. It was determined that silver nanoparticles exhibited higher activity.