İnmeli ve omurilik yaralammalı hastaların rehabilitasyon döneminde yattıkları döneme ait maliyet analizi
Rehabilitation of patients with stroke and spinal cord injurycost analysis for the period of inpatient period
  1. Tez No: 933541
  2. Yazar: FATMA KUMBARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIN SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan istatistiklere göre serebrovaskuler olay, ölüm nedeni olarak kalp hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü sıradadır. Ülkemizde ise ortalama yaşam süresinin uzamasıyla inme insidansı giderek artmaktadır. Serebrovaskuler olay (SVO) sonucu oluşan inme, serebral damarların oklüzyon-rüptüründen kaynaklı motor kontrol kaybı, his bozukluğu, denge kaybı, konuşma ve kognitif fonksiyon kayıplarından komaya kadar gidebilen klinik bir durumdur. Omurilik yaralanması da kişi de hareket fonksiyonunda başta olmak üzere pek cok vücut fonksiyonunda kayıplara neden olabilir. Bu iki önemli hastalık hem hasta hem de aile için ciddi bir yıkım olmakla birlikte yüklü bir maliyeti de beraberinde getirir. Bu çalışmanın amacı en sık özürlülük nedenlerinden olan hemiplejik ve omurilik yaralanmalı hastaların hastanede kalış süreleri içinde rehabilitasyon maliyetlerini araştırmaktır. SVO sonrası inme gelişen hastalarda ve omurilik yaralanmalı bireylerde rehabilitasyon merkezlerinde yatış süresince oluşan maliyetleri ve maliyeti oluşturan faktörleri ve bunlarla ilişkilerine cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
According to statistics from Europe and the United States, cerebrovascular events are the third leading cause of death after heart disease and cancer. In our country, the incidence of stroke is gradually increasing with increasing life expectancy. Stroke resulting from a cerebrovascular accident (CVA) is a clinical condition that can lead to loss of motor control, sensory impairment, loss of balance, loss of speech and cognitive function and coma due to occlusion-rupture of cerebral vessels. Spinal cord injury can also cause loss of many body functions, especially movement function. These two major diseases are devastating for both the patient and the family and are associated with high costs. The aim of this study was to investigate the rehabilitation costs of hemiplegic and spinal cord injured patients during hospitalization, which are the most common causes of disability. We sought answers to the costs incurred during hospitalization in rehabilitation centers in patients with stroke and spinal cord injury after CVA and the factors that make up the costs and their relationships with them.