Polikistik over sendromu tanısı için biyobelirteç olarak anti müllerian hormonu tabanlı biyosensör geliştirilmesi
Development of anti-müllerin hormone-based biosensor as a biomarker for the diagnosis of polycystic ovary syndrome
- Tez No: 933542
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET EMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınları etkileyen bir endokrin hastalığıdır. PKOS, metabolik, endokrinolojik, psikiyatrik ve kardiyovasküler etkileri ile kompleks bir hastalık haline gelmektedir. Bu etkiler, hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte ve yaşam boyu devam etmektedir. Bu nedenle, daha etkili tanı ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. PKOS tanısının konulmasında non-invazif ve taşınabilir ölçüm imkânı sunan yöntemlerin ve kalitatif ile kantitatif tanı belirteçlerinin bulunması kritik öneme sahiptir. PKOS tanısında en kuvvetli belirteçlerin serum AMH ve serum testosteron olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, ilk kez W3AlC2 MAX faz ve W3C2 MXene sentezlenmiş ve W3C2 MXene APTES ile fonksiyonelleştirilmiştir (f-MXene). Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, Raman ve XRD teknikleri ile aydınlatılmıştır. Yüzey morfolojisi SEM ve TEM ile incelenmiştir. MXene ve f-MXene iletken polimer olan TP4 ile elektrokimyasal polimerizasyon yöntemi kullanılarak SPCE elektrodu modifiye edilmiştir (P(TP4)@MXene/SPCE) ve P(TP4)@f-MXene/SPCE). P(TP4)@MXene/SPCE) ve P(TP4)@f-MXene/SPCE elektrotlarının yüzeyine anti-AMH eklenmiş ve biyosensör platformları hazırlanmıştır (anti-AMH/P(TP4)@MXene/SPCE ve anti-AMH/P(TP4)@f-MXene/SPCE). Biyosensörler farklı derişimlerdeki AMH tayininde kullanılmıştır. P(TP4)@MXene/SPCE ve P(TP4)@f-MXene/SPCE modifiye elektrotların LOD/LOQ değerleri sırasıyla 0,30 ng/mL/1,01 ng/mL, 0,33 ng/mL/1,10 ng/mL olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is an endocrine disease affecting women of reproductive age. PCOS is becoming a complex disease with metabolic, endocrinological, psychiatric and cardiovascular effects. These effects can negatively affect the quality of life of patients and can continue throughout life. Therefore, the development of more effective diagnostic and treatment methods is of great importance. The discovery of non-invasive and portable measurement methods and qualitative and quantitative diagnostic markers is of critical importance in the diagnosis of PCOS. It is reported that the strongest markers in the diagnosis of PCOS are serum AMH and serum testosterone. In this thesis, W3AlC2 MAX phase and W3C2 MXene were synthesized for the first time and W3C2 MXene was functionalized with APTES (f-MXene). The structures of the synthesized compounds were elucidated by FT-IR, Raman and XRD techniques. Surface morphology was examined by SEM and TEM. SPCE electrode was modified with MXene and f-MXene conductive polymer TP4 using electrochemical polymerization method (P(TP4)@MXene/SPCE) and P(TP4)@f-MXene/SPCE). Anti-AMH was added to the surfaces of P(TP4)@MXene/SPCE) and P(TP4)@f-MXene/SPCE electrodes and biosensor platforms were prepared (anti-AMH/P(TP4)@MXene/SPCE and anti-AMH/P(TP4)@f-MXene/SPCE). Biosensors were used in the determination of AMH at different concentrations. The LOD/LOQ values of P(TP4)@MXene/SPCE and P(TP4)@f-MXene/SPCE modified electrodes were found to be 0.30 ng/mL/1.01 ng/mL, 0.33 ng/mL/1.10 ng/mL, respectively.