Sigara kullanan kişilerde nikotin bağımlılık düzeyi ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between nicotine addiction level and social media addiction in smoking people
- Tez No: 933543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmamızda sigara içen erişkin bireylerde nikotin bağımlılığı ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız prospektif, kesitsel, tanımlayıcı nitelikte olup, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerinde 11.10.2024-11.01.2025 tarihleri arasında yapıldı. Sosyodemografik özellikler ile sigara ve sosyal medya kullanım özelliklerini sorgulayan veri formu, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖ-YF) ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT)'ni içeren anket yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. İstatistiksel analizler IBM SPSS 27.0 programı kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to evaluate the relationship between nicotine addiction and social media addiction in adult smokers. Materials and Methods: Our research is prospective, cross-sectional, descriptive and was conducted in Ankara Education and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics between 11.10.2024-11.01.2025. The data form questioning sociodemographic characteristics and smoking and social media usage characteristics, the Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMBS-YF) and the Fagerström Nicotine Dependence Test (FNBT) were applied using the face-to-face interview technique. Statistical analyses were performed using the IBM SPSS 27.0 program.