Paratiroid cerrahisi yapılan hastalarda postoperatif morbidite ve yaş ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative morbidity and age relationship in patients undergoing parathyroid surgery
- Tez No: 933555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Primer hiperparatiroidizm, ağırlıklı olarak yaşlıları etkileyen ve giderek yaygınlaşan bir endokrin hastalığıdır. Kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sıklıkla görülmektedir. İnsidans oranları yaşla birlikte artar, 60 yaşın üzerindeki yaş gruplarında zirveye ulaşır. Primer hiperparatiroidizm tedavisinde öncelikle seçenek paratiroidektomidir. Medikal tedaviye yanıtsız sekonder primer hiperparatiroidizm ve tersiyer hiperparatiroidizm hastaları için de cerrahi tedavi uygun bir alternatiftir. Paratiroidektomi genellikle anlaşılır ve basit bir prosedürdür, öyle ki çoğu kişi düşük morbidite ve mortalite riski nedeniyle ayakta tedavi ortamında paratiroidektomi yapılmasını savunur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre nüfustaki 60 yaş ve üstü insanların sayısı ve oranı artmaktadır. 2019'da 60 yaş ve üstü insan sayısı 1 milyar iken, bu sayı 2030 yılına kadar 1,4 milyara ve 2050 yılına kadar 2,1 milyara yükselecektir. Bu artış özellikle gelişmekte olan ülkelerde önümüzdeki yıllarda hızlanacaktır. Bu çalışmada, paratiroidektomi hastalarının yaşa göre karşılaştırılarak demografik ve prosedürle ilgili değişkenleri, sonuçları, morbidite oranı ve türü değerlendirilecektir. Yaşlı hastalarda paratiroidektominin güvenli bir tedavi seçeneği olup olmadığı araştırılacaktır. Çalışmaya 2018-2023 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda; multidisipliner endokrin cerrahi konseyinde operasyon kararı alınarak paratiroidektomi yapılan hastalar dahil edilmiştir. Hastalar; demografik özellikleri, American Society of Anesthesiologist (ASA) skorları, komorbid durumları açısından değerlendirilerek; 44 yaş ve altı, 45-59 yaş arası, 60 yaş ve üzeri olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Preoperatif kalsiyum ve parathormon değerleri, postoperatif kalsiyum ve parathormon değerleri, lezyon lokalizasyonları, postoperatif histopatolojik sonuçları, preoperatif semptomatoloji ve postoperatif komplikasyon (hipokalsemi, kanama, ses kısıklığı) oranları incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen 303 hastanın 236'sı kadın (%77,9), 67'si erkek (%22,1) cinsiyette olup yaş grubu dağılımı olarak 44 yaş ve altı 76 (%25,1), 45-59 yaş arası 137 (%45,2), 60 yaş üzeri 90 (%29,7) hasta olduğu görülmüştür. 274 (%90,4) hasta primer hiperparatiroidi, 10 (%3,3) hasta sekonder hiperparatiroidi ve 19 (%6,3) hasta tersiyer hiperparatiroidi nedeniyle opere edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Primary hyperparathyroidism is an endocrine disease that predominantly affects the elderly and is increasingly common. It is seen 2-3 times more frequently in women than in men. Incidence rates increase with age and peak in age groups over 60. Parathyroidectomy is the primary treatment option for primary hyperparathyroidism. Surgical treatment is also an appropriate alternative for patients with secondary primary hyperparathyroidism and tertiary hyperparathyroidism who are unresponsive to medical treatment. Parathyroidectomy is generally a straightforward and simple procedure, such that many advocates for parathyroidectomy to be performed in an outpatient setting due to its low morbidity and mortality risk. According to data from the World Health Organization, the number and proportion of people aged 60 and over in the population is increasing. In 2019, the number of people aged 60 and over was 1 billion, and this number is expected to rise to 1.4 billion by 2030 and 2.1 billion by 2050. This increase will accelerate especially in developing countries in the coming years. In this study, by comparing parathyroidectomy patients according to age, demographic and procedure-related variables, outcomes, morbidity rate, and type will be evaluated. It will be investigated whether parathyroidectomy is a safe treatment option in elderly patients. Patients who underwent parathyroidectomy at Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital, Department of General Surgery, between 2018 and 2023, after a decision for surgery was made by a multidisciplinary endocrine surgery council, were included in the study. The patients were evaluated for demographic characteristics, American Society of Anesthesiologists (ASA) scores, and comorbidities; and were divided into three groups: 44 years and under, between 45-59 years, and 60 years and over. Preoperative calcium and parathyroid hormone values, postoperative calcium and parathyroid hormone values, lesion locations, postoperative histopathological results, preoperative symptomatology, and postoperative complication (hypocalcemia, bleeding, hoarseness) rates were examined. Of the 303 patients included in the study, 236 were female (77.9%) and 67 were male (22.1%). The age group distribution was 76 patients (25.1%) aged 44 and under, 137 patients (45.2%) aged 45-59, and 90 patients (29.7%) aged over 60. 274 patients (90.4%) were operated for primary hyperparathyroidism, 10 (3.3%) for secondary hyperparathyroidism, and 19 (6.3%) for tertiary hyperparathyroidism.