Çatışmalar ve vandalizmin kıskacında Suriye kültürel mirası: Kyrrhos (Nebi Huri) ve Ain Dara Tapınağı'nın hasar tespit analizi
The cultural heritage of Syria in the grip of conflicts and vandalism: Damage assessment analysis of Kyrrhos (Nebi Huri) and Ain Dara Temples
- Tez No: 933565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Kültürel miras yönetimi, arkeolojinin önemli modern disiplinlerinden biri olup, özellikle Arap ülkelerinde artan silahlı çatışmalar gibi olumsuz etkiler nedeniyle, dünya genelinde kültürel ve doğal miras alanlarının yönetimine duyulan ihtiyacın giderek arttığı bir alandır. Kültürel miras yönetimi alanı, dünyanın farklı yerlerinden uzmanlıkların seferber edilmesiyle akademik ve uygulamalı düzeylerde geliştirilmekte ve bu da uluslararası, ulusal ve bölgesel düzeyde birçok projenin kurulmasını ve kurum, kuruluş ve yasaların oluşturulmasını gerektirmektedir. Kültürel miras yönetiminin temel görevi, kültürel ve doğal miras alanlarının sınıflandırılması, yönetimi ve korunması amacıyla altyapı ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik idari ve stratejik planlar hazırlamak ve bu alanların korunmasını ve sürekliliğini sağlamaktır. Bu yasalar, silahlı çatışmalarda kültürel ve doğal miras alanlarının korunmasında önemli bir rol oynamasına rağmen, özellikle iç silahlı çatışmalar söz konusu olduğunda yeterince etkili değildir. Bu tezin amacı, 2011 yılında başlayan silahlı çatışmalar bağlamında Suriye'deki kültürel mirasın mevcut durumunu incelemek ve Suriye'nin kuzeyinde yer alan Kyrrhos ile Ain Dara Tapınağı örnekleri üzerinden meydana gelen hasarın boyutunu değerlendirmek ve savaş sonrası alan yönetimi için çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Abstract The cultural heritage management is one of the important modern disciplines of archaeology, and due to negative impacts such as increasing armed conflicts in Arab countries, the need for the management of cultural and natural heritage sites has been growing worldwide. This need has become particularly urgent due to the rise in armed conflicts, especially in Arab countries, which have had a detrimental impact on cultural heritage sites. Cultural heritage management is being developed at both academic and practical levels, involving the mobilization of expertise from around the globe. This process necessitates the establishment of numerous projects, as well as the creation of institutions, organizations, and laws at international, regional, and national levels. The primary objective of cultural heritage management is to prepare administrative and development plans related to infrastructure and sustainable development for the classification, management, and conservation of cultural and natural heritage sites. It also aims to ensure the protection and maintenance of these sites. Although existing laws play an important role in protecting cultural and natural heritage sites during armed conflicts, they are often ineffective, particularly in the context of internal armed conflicts. The aim of this study is to examine the state of cultural heritage in Syria in the light of the armed conflict that started in 2011 and to assess the extent of the damage and find solutions for post-war area management. Two examples of affected sites, the Temple of Kyrrhos and the Ain Dara Temple in northern Syria, will be analyzed.