6831 sayılı Orman Kanunu'nun 2/B maddesi uygulamaları ve sonuçları (Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü örneği)
Applications of article 2/B of the Forest Law no. 6831 and results (sample of Şanlıurfa Regional Forest Directorate)
- Tez No: 933564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜSTÜNER BİRBEN, DOÇ. DR. GÖKÇE GENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa ili Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk sınırları dâhilinde bulunan orman arazilerinin ne kadarlık kısmının 2/B madde uygulamalarına konu edildiği, bu uygulamaların yapıldığı alanlarda ormana ve 2/B uygulamalarına ilişkin algı ve uygulama sonuçlarının ne olduğuna yönelik tespitler ile karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu Çalışmada, Orman Genel Müdürlüğünün ilgili biriminden elde edilen veriler ile Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü'nde 2/B uygulamaları teze konu edilmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde; Vatandaşın 2/B uygulamaları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı ancak 2/B'ye konu edilebilecek alanları tarımsal faaliyetlerinde kullandığı, yatırım aracı olarak gördüğü, ata toprakları diye sahip çıktığı, atalarından miras kaldığı düşüncesinin hâkim olduğu, gelecek nesillere miras bırakmak istedikleri, gerektiğinde de bu yerler için değeri mislinde ödeme yapma isteğinde oldukları, 2/B uygulamaları ile yapılacak çalışmalar neticesinde bu alanları alabilecekleri düşüncesi ile gelecekteki uygulamalar için beklenti içinde oldukları tespit edilmiştir. Orman varlığı açısından bir tehdit unsuru olan bu algı ve beklentilerin değiştirilmesi adına 2/B uygulamalarına esas olan tarih değişikliklerine son verilmesi, yönetim ve halkla ilişkilere yönelik eksikliklerinin kitle iletişim araçları ile giderilmesi ve toplumun orman algısının mahalinde geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to present findings and solutions regarding the extent of forest lands within the boundaries of Şanlıurfa Forest Regional Directorate in Şanlıurfa province that have been subject to 2/B applications, the perception and consequences of these applications in the areas where they are implemented, and the encountered problems. In this study, 2/B applications in Şanlıurfa Forest Regional Directorate were examined using data obtained from the relevant unit of the General Directorate of Forestry. As a result of the examinations; It has been determined that the citizens do not have sufficient knowledge about the 2/B applications, but they use the areas that can be subject to 2/B in their agricultural activities, see them as investment tools, claim them as ancestral lands, think that they were inherited from their ancestors, want to leave them as inheritance to future generations, and when necessary, they are willing to pay for these lands as if they are their own, and they expect to be able to acquire these lands as a result of the 2/B applications, and they have expectations for future applications. In order to change these perceptions and expectations, which constitute a threat in terms of forest assets, it is suggested to put an end to the changes in the date on which 2/B applications are based, to eliminate the deficiencies in management and public relations through mass media, and to improve the public's perception of forests on site.