Yunanistan ile Arnavutluk arasındaki deniz yetki alanlarına ilişkin sorunun analizi
The analysis of maritime jurisdiction area problem between Greece and Albania
- Tez No: 933567
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM AYDIN KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma, Yunanistan ve Arnavutluk arasındaki İyon Denizi'nde yaşanan deniz yetki alanları sorununu hukuki ve tarihsel perspektiflerle analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tez, üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, uluslararası deniz hukukunda deniz yetki alanlarının belirlenmesi süreci incelenmiş ve bu alandaki temel ilkeler, kurallar ve teamüller ele alınmıştır. İkinci bölümde, Yunanistan ve Arnavutluk arasındaki deniz yetki alanları sorununa ilişkin hukuki ve tarihsel bir analiz yapılmıştır. Bu kapsamda, iki ülkenin tarihsel ilişkileri, deniz yetki alanları konusundaki talepleri ve uyuşmazlık noktaları detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise, bu sorunun çözümüne yönelik hukuki ve diplomatik yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Soruna yönelik her iki ülkenin hukuki argümanları irdelenmiştir. Yunanistan ile Arnavutluk arasındaki deniz yetki alanları uyuşmazlığının çözümünde, uluslararası mahkemelerin ve uyuşmazlık çözüm mekanizmalarının rolü ile diplomatik müzakerelerin önemi vurgulanmıştır. Çalışma, Yunanistan ve Arnavutluk arasındaki deniz yetki alanları sorununu çözmeye yönelik öneriler sunarak, uluslararası hukuk çerçevesinde adil ve kalıcı bir çözüm arayışına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Çalışmanın temel varsayımı, deniz yetki alanlarının belirlenmesinin hem hukuki hem de diplomatik açılardan çok boyutlu bir süreç olduğu ve iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihsel, siyasi ve kültürel dinamiklerinden doğrudan etkilendiğidir. Bu tezin ana argümanı, Yunanistan ile Arnavutluk arasındaki deniz yetki alanları uyuşmazlığının çözümünde hukuki ve diplomatik araçların birlikte ve tamamlayıcı biçimde kullanılması gerektiği şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the maritime jurisdiction dispute between Greece and Albania in the Ionian Sea from legal and historical perspectives. The thesis consists of three main chapters. In the first chapter, the process of determining maritime jurisdiction under international law is examined, addressing fundamental principles, rules, and customary practices in this field. In the second chapter, a legal and historical analysis of the maritime jurisdiction dispute between Greece and Albania is conducted. Within this context, historical relations between the two countries, their respective claims regarding maritime jurisdiction, and points of contention are detailed. The third chapter evaluates legal and diplomatic approaches aimed at resolving this dispute. Legal arguments of both countries are examined in detail. Furthermore, the role of international courts and dispute resolution mechanisms, as well as the importance of diplomatic negotiations in resolving the maritime jurisdiction conflict between Greece and Albania, is emphasized. By presenting recommendations for addressing the maritime jurisdiction issue between Greece and Albania, this study aims to contribute to the pursuit of a fair and lasting resolution within the framework of international law. The fundamental assumption of the study is that the determination of maritime jurisdiction areas is a multidimensional process from both legal and diplomatic perspectives and is directly influenced by the historical, political, and cultural dynamics of the relationship between the two countries. The central argument of this thesis is that legal and diplomatic instruments must be utilized together and complementarily to resolve the maritime jurisdiction dispute between Greece and Albania.