Uzaktan çalışan bilgi teknolojisi çalışanlarının zihinsel iş yükünü değerlendirmek için çok kriterli karar verme yöntemleri ile bütünleşik NASA-TLX yöntemi yaklaşımı
An integrated NASA-TLX method approach with multi-criteria decision-making methods for assessing the mental workload of remote information technology employees
- Tez No: 933573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Günümüz savunma sanayii, hızla gelişen teknolojiler ve artan güvenlik ihtiyaçları doğrultusunda, Bilgi Teknolojisi (BT) çalışanlarının kritik bir rol oynadığı dinamik bir çalışma ortamına sahiptir. Özellikle pandemi süreciyle birlikte, çalışma modellerinde köklü değişiklikler meydana gelmiş, uzaktan çalışma modelinin yaygınlaşması ve hibrit iş modellerinin benimsenmesi, çalışanların iş yükü algılarını ve bilişsel taleplerini önemli ölçüde etkilemiştir. Zihinsel iş yükü, bireylerin bir görevi yerine getirirken zihinsel kapasiteleri üzerindeki bilişsel talepleri ifade eden bu kavram, savunma sanayiinde BT çalışanlarının performansını, hata yapma riskini ve iş tatminini doğrudan etkileyen bir faktördür. Çalışma koşulları, görevlerin karmaşıklığı, teknolojik araçların kullanımı ve uzaktan çalışma gibi değişkenler, zihinsel iş yükü üzerinde farklı etkiler yaratmaktadır. Bu çalışmada, bilgi teknolojisi (BT) profesyonellerinin zihinsel iş yükünün uzaktan ve yerinde çalışma koşullarında nasıl değiştiği incelenmektedir. NASA-TLX anketi kullanarak toplanan veriler, her iki çalışma ortamının iş yükü üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. Bu çalışmada NASA-TLX yöntemiyle ölçülen zihinsel iş yükü sonuçları, çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve Ölçüme Dayalı Kategorik Değerlendirme Tekniği (MACBETH) yöntemleri ile karşılaştırılmaktadır. AHP, çok kriterli karar verme süreçlerinde, alternatiflerin belirli kriterler üzerinden ağırlıklandırılmasına olanak tanır ve bu çalışmada NASA-TLX kriterlerinin önem derecelerini belirlemede kullanılmaktadır. Öte yandan MACBETH, karar verme süreçlerinde kriterlerin çekiciliğini ölçmek için kullanılan matematiksel bir modeldir ve bu çalışmada öznel NASA-TLX değerlendirmelerinin daha kantitatif bir analize dönüştürülmesinde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The modern defense industry operates in a dynamic environment shaped by rapidly advancing technologies and increasing security demands, where Information Technology (IT) professionals play a critical role. Particularly with the onset of the pandemic, significant changes have occurred in work models. The widespread adoption of remote work and hybrid work models has substantially influenced employees' perceptions of workload and cognitive demands. Mental workload, a concept that refers to the cognitive demands placed on individuals' mental capacities while performing a task, is a factor that directly impacts the performance, error risk, and job satisfaction of IT professionals in the defense industry. Variables such as working conditions, task complexity, the use of technological tools, and remote work create varying effects on mental workload. This study investigates how the mental workload of IT professionals changes under remote and on-site working conditions. Data collected using the NASA-TLX questionnaire evaluates the impact of both work environments on workload. The mental workload results measured by the NASA-TLX method in this study are compared with multi-criteria decision-making (MCDM) methods, namely the Analytic Hierarchy Process (AHP) and the Measuring Attractiveness by a Categorical Based Evaluation Technique (MACBETH). AHP allows for the weighting of alternatives based on specific criteria in multi-criteria decision-making processes and is used in this study to determine the importance levels of NASA-TLX criteria. On the other hand, MACBETH is a mathematical model used to measure the attractiveness of criteria in decision-making processes and is employed in this study to transform subjective NASA-TLX evaluations into a more quantitative analysis.