Etkileme taktikleri, bilgi paylaşımı, risk alma eğilimi ve performans ilişkisi
Relationship between influence tactics, information sharing, risk taking tendency and performance
  1. Tez No: 933585
  2. Yazar: ÇAĞLA ÇILĞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Etkileme, bir liderin başkalarını etkilemek için çeşitli taktikler kullanarak liderliğini sergilediği birincil bir sosyal mekanizmadır. Bu çalışma etkileme taktiklerinin bilgi paylaşımı ve görev performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Günümüzde kurumlar açısından en değerli kaynaklar hiç şüphesiz insan kaynaklarıdır. Gerek kamu kurumları olsun gerekse özel kurumlar olsun bu organizasyonları yöneten yöneticiler ve liderler birer insan kaynağıdır ve onların iş deneyimleri, tecrübeleri, kişisel özellikleri ve karakterleri kendi liderlik ve yöneticilik özelliklerine etki etmekte, dolayısıyla astlarıyla ve üstleriyle olan ilişkileri ve etkileşimi kurumlarının ve kendilerinin başarılarını ve performansını direkt olarak etkilemektedir. Etkileme taktikleri, bilgi paylaşımı, risk alma eğilimi ve performans arasındaki ilişkiyi eğitim sektörü açısından değerlendiren çalışmalar literatürde kısıtlıdır. Bu açıdan etkileme taktiklerinin, bilgi paylaşımı, risk alma eğilimi ve görev performansı üzerindeki etkisini araştırmak ileriki çalışmalar için yol gösterici olacaktır. Bu çalışmanın amacı etkileme taktiklerinin bilgi paylaşımı, risk alma eğişimi ve görev performansı üzerindeki etkilerini inceleyerek bilgi paylaşımı, risk alma eğilimi ve görev performansı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Influence is a primary social mechanism by which a leader demonstrates his/her leadership by using various tactics to influence others. This study investigates the effects of influence tactics on knowledge sharing and task performance. Today, the most valuable resources for institutions are undoubtedly human resources. Managers and leaders who manage these organizations, whether they are public or private institutions, are human resources and their work experiences, expertise, personal characteristics and characters affect their own leadership and management characteristics, thus their relationships and interactions with their subordinates and superiors directly affect their institutions' and their own success and performance. Studies evaluating the relationship between influence tactics, knowledge sharing, risk taking tendency and task performance in terms of the education sector are limited in the literature. In this respect, investigating the effects of influence tactics on knowledge sharing, risk taking tendency and task performance will guide future studies. The aim of this study is to reveal the relationship between knowledge sharing, risk taking tendency and task performance by examining the effects of labeling tactics on knowledge sharing, risk taking tendency and task performance.