Kamu hizmetlerinden memnuniyet ile vergi uyumu arasındaki ilişki: Geçici koruma altındaki Suriyeli sığınmacılar üzerine bir araştırma
The relationship between satisfaction with public services and tax compliance: A research on Syrian refugees under temporary protection
- Tez No: 933614
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Türkiye, jeopolitik ve tarihi konumu dolayısıyla yoğun göç alan ülkelerden birisidir. Bu noktada Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaş nedeniyle 6,8 milyon kişi yerinden edilmiş, dünya tarihindeki en büyük kitlesel göç hareketlerinden birinin yaşanmasına neden olmuştur. Bu göç hareketinden en çok etkilenen ülke ise Türkiye olmuştur. Türkiye yerinden edilen Suriyeli sığınmacıların yarısından fazlasına ev sahipliği yapmaktadır. Bu durum, eğitim, sağlık, barınma, sosyal hizmetler vb. gibi birçok ihtiyacı da beraberinde getirmekle birlikte, ihtiyaçların giderilmesi amacıyla kamusal nitelikte hizmetlerin üretiminin gerçekleştirilmesini de zorunlu kılmaktadır. Kamusal nitelikteki hizmetlerin üretimi ise önemli düzeyde kamu harcamasının yapılmasını beraberinde getirmekte olup, çalışmada söz konusu hizmetlerin sunumunda gerçekleştirilen harcamalar veriler ekseninde değerlendirilmiştir. Çalışmanın konusu, Türkiye'de yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli sığınmacıların kamu hizmetlerinden memnuniyet düzeyleri ile vergi uyumları arasındaki ilişkinin analiz edilmesidir. Çalışmanın temel amacı ise Türkiye'deki geçici koruma altındaki Suriyeli sığınmacıların vergi uyumlarının artırılmasında kamu hizmetlerinden memnuniyetlerinin rolünü, hangi kamusal hizmetlerden memnuniyetin vergi uyumunu artırmada önemli olduğunun tespit edilmesidir. Çalışmanın politika yapıcılarına ve literatüre katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'de çalışan 892 geçici koruma altındaki Suriyeli sığınmacıya anket uygulanmıştır. Analiz bulgularına göre, sağlık kuruluşları, eğitim, sağlık, güvenlik güçleri, iş piyasası, tercümanlık, belediye, sosyal yardım ve mahkeme ve adli sistem hizmetleri ile vergi uyumu arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the countries that receive intense immigration due to its geopolitical and historical location. At this point, 6.8 million people were displaced due to the civil war that started in Syria in 2011, causing one of the largest mass migration movements in world history. The country most affected by this migration movement was Turkey. Turkey hosts more than half of the displaced Syrians. This situation includes education, health, housing, social services, etc. While it brings with it many needs such as, it also necessitates the production of public services in order to meet the needs. The production of public services entails significant public expenditure, and in the study, the expenditures made in the provision of these services were evaluated on the basis of data. The subject of the study is to analyze the relationship between the satisfaction levels of Syrian refugees under temporary protection living in Turkey with public services and their tax compliance. The main purpose of the study is to determine the role of satisfaction with public services in increasing tax compliance of Syrian refugees under temporary protection in Turkey and which public service satisfaction is important in increasing tax compliance. The study aims to contribute to policy makers and literature. In this context, a survey was applied to 892 Syrian refugees under temporary protection working in Turkey. According to the analysis findings, positive significant relationships were determined between health institutions, education, health, security forces, labor market, translation, municipality, social assistance and court and judicial system services and tax compliance.