Modeling the drying of blood orange using modern drying techniques
Modern kurutma teknikleri kullanılarak kan portakalının kurutulmasının modellenmesi
- Tez No: 933613
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP HAZAL TEKİN ÇAKMAK, PROF. DR. SALİH KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, sıcak hava kurutma (HAD), vakum kurutma (VD), ultrases ön işlemli vakum kurutma (UPVD) ve dondurarak kurutma (FD) yöntemlerinin kan portakalı dilimleri üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Kurutma davranışları ve kalite özellikleri analiz edilmiştir. Bunu başarmak için, kurutma kinetiği ve modelleme, toplam fenolik içerik (TPC), antioksidan kapasite (DPPH ve ABTS yöntemleri ile ölçülmüştür), bireysel fenolik profiller ve kurutulmuş kan portakalı dilimlerinin renk parametreleri değerlendirilmiştir. HAD, VD ve UPVD kullanılarak yapılan kurutma işlemleri 50, 60 ve 70 °C'de gerçekleştirilmiştir. Kurutma süreleri sıcaklık arttıkça azalmıştır. Özellikle, HAD için kurutma süreleri 22,5 saat, 12,5 saat ve 9 saat; VD için 11,5 saat, 9,5 saat ve 8,5 saat olmuştur ve UPVD için sırasıyla 50, 60 ve 70 °C'de 10 saat, 8,5 saat ve 7,5 saat. Ultrasesin dahil edilmesi kurutma sürelerini önemli ölçüde kısalttı. Kurutma sürecini doğru bir şekilde simüle etmek için on bir ince tabaka kurutma modeli uygulandı. Kan portakalının biyoaktif içeriği tür, çeşit, olgunluk, çevre koşulları, coğrafi konum ve yetiştirme yılı gibi faktörlerden etkilenir. FD hariç, tüm kurutulmuş örnekler taze örneklere kıyasla daha düşük toplam fenolik içeriğe ve antioksidan kapasiteye sahipti. Kurutulmuş örnekler arasında UPVD fenolik içeriği ve antioksidan kapasiteyi FD'den sonra ikinci sırada korudu.
Özet (Çeviri)
This research evaluates the influence of hot air drying (HAD), vacuum drying (VD), ultrasound pretreatment vacuum drying (UPVD), and freeze-drying (FD) methods on blood orange slices. Their drying behavior and quality characteristics were analyzed. To achieve this, drying kinetics and modeling, total phenolic content (TPC), antioxidant capacity (measured through DPPH and ABTS methods), individual phenolic profiles, and color parameters of dried blood orange slices were assessed. Drying processes using HAD, VD, and UPVD were conducted at 50, 60, and 70 °C. Drying times decreased as temperature increased. Specifically, the drying times for HAD were 22.5h, 12.5h, and 9h; for VD, 11.5h, 9.5h, and 8.5h; and for UPVD, 10h, 8.5h, and 7.5h, at 50, 60, and 70 °C, respectively. The incorporation of ultrasound notably shortened the drying times. Eleven thin-layer drying models were applied to accurately simulate the drying process. The bioactive content of blood oranges is influenced by factors such as species, cultivar, ripeness, environmental conditions, geographic location, and year of cultivation. Except for FD, all dried samples had lower total phenolic content and antioxidant capacity compared to fresh samples. Among the dried samples, UPVD preserved phenolic content and antioxidant capacity second only to FD.