Vergi aflarının vergi uyumuna etkisi: Zonguldak ili örneği
Effect of tax amnesty on tax compliance: A study in Zonguldak province
  1. Tez No: 933617
  2. Yazar: BETÜL TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Vergi afları gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede gelir artırmak ve vergi idaresinin yükünü hafifletmek gibi sebeplerle sık sık uygulanmaktadır. Vergi afları kısa vadede vergi gelirlerini hızlı bir şekilde artırması ve kurumların yükünü azaltması gibi sebeplerle uygulanmakla birlikte devletin alacaklarının bir kısmından vazgeçmesi, vergi uyumunu, vergi bilincini ve vergi sistemine olan güveni azaltması gibi olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Bu çalışma, vergi aflarının mükelleflerin vergi uyum davranışları üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma için Zonguldak ilinde vergi mükelleflerine anket uygulanmış ve anket sonuçları SPSS 27 Programında incelenmiştir. Çalışmada, adalet algısı, güven algısı, risk algısı ve vergi affı algısı gibi faktörlerin vergi uyumu üzerindeki etkileri incelenmiş ve bu faktörlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, adalet, güven ve risk algılarının vergi uyum davranışlarını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Çalışma, vergi aflarının etkili bir mali araç olabilmesi için mükellef davranışlarına yönelik algı ve tutumların dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu kapsamda, gelecekte vergi affı uygulamalarının tasarımında adalet algısını güçlendirecek stratejilere odaklanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Tax amnesties are frequently implemented in both developed and developing countries to increase revenue and reduce the burden on tax administrations. While tax amnesties are used for their ability to rapidly boost tax revenues in the short term and ease institutional workloads, they can also lead to negative outcomes, such as the government's partial forfeiture of claims, diminished tax compliance, weakened tax awareness, and reduced trust in the tax system. This study aims to evaluate the effects of tax amnesties on taxpayers' tax compliance behaviors. For the study, a survey was conducted on taxpayers in Zonguldak province and the survey results were examined in the SPSS 27 Program. It examines the impact of factors such as perceptions of fairness, trust, risk, and tax amnesties on tax compliance and analyzes whether these factors differ based on demographic characteristics. According to the results of the research, perceptions of fairness, trust, and risk were found to positively influence tax compliance behaviors. The study emphasizes that to make tax amnesties an effective fiscal tool, perceptions and attitudes regarding taxpayer behavior must be considered. In this context, it is recommended that future tax amnesty programs focus on strategies that enhance the perception of fairness.