Bilim sanat merkezleri okul yöneticisi ve öğretmenlerinin eğitim ve eğitim yönetiminde toplumsal cinsiyet eşitliğine dair görüşleri
Opinions of science and art centers school administrators and teachers on gender equality in education and educational management
- Tez No: 933618
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA POLAT HÜSREVŞAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı Bilim Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) görev yapan yönetici ve öğretmenlerin eğitim ve eğitim yönetiminde toplumsal cinsiyet eşitliğine dair görüşlerinin değerlendirilmesidir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 15 BİLSEM okul yöneticisi ve öğretmeninden oluşmuştur. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla zoom üzerinden yapılan görüşmeler yoluyla toplanmış, veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, BİLSEM okul yöneticisi ve öğretmenlerinin teorik düzlemde toplumsal cinsiyete dair kavramsallaştırmalarının bilimsel tanımlarla uyumlu olduğunu ancak“kadın duygusu”,“kadın sorumluluğu”ve“kadın şefkati”gibi ifadelerle uygulamada toplumsal cinsiyet eşitsizliğini anlamlandıramadıklarını göstermektedir. BİLSEM okul yöneticileri ve öğretmenleri, eğitim ve eğitim yönetimindeki toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini toplumsal eşitsizliklerle ilişkilendirmekte, eğitimin toplumsal eşitsizliklerin sürdürülmesinde ve yeniden üretilmesinde rol oynadığını düşünmektedir. Devletin bir siyasi/eğitim politikası olarak eğitimde ve eğitim yönetiminde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla pozitif ayrımcılık içeren politikaların benimsenmesi gerektiğini düşünen okul yöneticisi ve öğretmenler, buna ek olarak cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalıkların artırılması için toplumda ve eğitimde daha fazla eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmasına da ihtiyaç olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the opinions of administrators and teachers working at Science and Art Centers (BİLSEM) regarding gender equality in education and educational management. The case study design, one of the qualitative research designs, was used in the research. The study group of the research consisted of 15 BİLSEM school administrators and teachers. Research data were collected through Zoom interviews using a semi-structured interview form, and the data were analyzed using the content analysis method. Research findings show that BİLSEM school administrators and teachers' theoretical conceptualizations of gender are compatible with scientific definitions, but they cannot make sense of gender inequality in practice with expressions such as“female emotion”,“female responsibility”and“female compassion”. BİLSEM school administrators and teachers associate gender inequalities in education and educational administration with social inequalities, and think that education plays a role in maintaining and reproducing social inequalities. School administrators and teachers think that positive discrimination policies should be adopted in order to ensure gender equality in education and educational management as a political/educational policy of the state. In addition, they stated that there is a need for more training and awareness-raising activities in society and education to increase awareness about gender equality.