Yüksek performans kriterlerinin aile ve kurumsal işletmeler açısından incelenmesi: TR81 örneği
Examination of high-performance criteria in terms of family and corporate companies: TR81 example
- Tez No: 933616
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kurumsal şirketlerin, aile şirketlerine göre daha sürdürülebilir faaliyet gösterdikleri kabul edilir. Bu durumun nedenlerinin araştırılması, zayıf noktalarının tespiti ve çözüm önerilerinin yapılması gerek şirketler gerekse akademik açıdan önemlidir. İlgili literatürden elde edilen veriler doğrultusunda işletmelerde farklılıkların yaşam tecrübelerine, çalışma şartlarına, yöneticilere, sonuca etkisinin anlaşılabilmesi için tecrübe edilmiş deneyimler analiz edilebilmektedir. De Waal (2009)'un geliştirdiği yüksek performanslı organizasyon (High Performance Organization-HPO) temelinde şirketlerin performans değerlendirme ölçeği ilgili literatürde önemli yere sahip olduğu gözlenebilmektedir. Çalışmamızın amacı, belirlenen kriterlere göre aile işletmeleri ile kurumsal işletmeler arasındaki farklılıkların yüksek performans kriterleri açısından ortaya konulması, bulguların karar verici ve araştırıcılara sunulmasıdır. Bu amacı gerçekleştirmek için, TR81 bölgesine dâhil olan Zonguldak, Bartın ve Karabük'te faaliyet gösteren 284 işletmeye HPO ölçeğiyle anket uygulaması yapılmıştır. Bu anket verileri kullanılarak şirket performansları istatistiksel testler ile analiz edilip değerlendirilmiştir. Analiz bulgularına göre, beş boyuttaki 25 konuda aile ve kurumsal işletmeler arasında görüş farklılığı gözlenmiştir. Kurumsal işletmeler 23 konuda aile işletmelerinden daha yüksek skor almıştır. Boyutlar açısından değerlendirmede,“Açıklık ve Oryantasyon”,“Yönetim Kalitesi”ile“Çalışan Kalitesi”boyutları ile konularına genel ve baskın şekilde kurumsal işletmelerin daha önem verdiği gözlenmiştir.“Süreklilik-Gelişme”ile“Uzun Dönemli Planlama”boyutlarına ise kurumsal işletmelerin daha önem verme eğiliminde olduğu söylenebilir. Böylece, kurumsal işletmelerin HPO ölçeğine göre performansı daha yüksek şekilde faaliyet gösterdiği ifade edilebilir. Aile işletmeleri, özellikle bu çalışmada listelenen ve zayıf oldukları konularda kendilerini geliştirmeli veya kurumsal bir yapıya bürünmeleri gerekliğine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate companies are considered to be more sustainable than family businesses. Investigating the causes of this situation, identifying weakness and suggestion solutions, are important for both companies and academia. Experienced experiences have been applied to understand the impact of differences on life experiences, working conditions, managers and outcome. The purpose of this study is to reveal the performance differences between family companies and institutional enterprises and to present the results to the decision makers and researchers. In order to achieve this purpose, some 284 companies operating in Zonguldak, Bartın and Karabük, which belong to TR81 region, were surveyed with the high-performance organization (HPO) scale developed by De Waal (2009). The analysis of company performance includes statistical hypothesis tests using survey data conducted to the managers or decision makers of the company. According to the analysis findings, differences of opinion were observed between family and corporate companies on 25 issues in five dimensions. Institutional enterprises scored 23 items higher than family enterprises. In terms of dimensions, it has been observed that institutional enterprises give more importance to the issues of“Openness and Orientation”,“Management Quality”and“Employee Quality”dimensions in general and predominantly. It can be said that institutional enterprises tend to give more importance in“Continuity-Development”and“Long-Term Planning”dimensions. Thus, it can be stated that institutional enterprises operate with higher performance in terms of HPO scale. It is decided that family companies should improve themselves or take on an institutional structure, especially in the issues listed in this study and where they are weak.