Endüstriyel kirlilik ve altın üretiminde su ayak izinin değerlendirilmesi
Industrial pollution and water footprint assessment in gold production
  1. Tez No: 933620
  2. Yazar: FIRAT SAYİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KUŞKONMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışma Türkiye'de altın üretim faaliyetlerinde çok az kullanılan su ayak izi hesaplama yöntemine odaklanmaktadır. Su ayak izi hesaplamalarının yakın gelecekte önemli endüstriyel ürünlerin üretiminde zaruri hale geleceği tahmin edilmektedir. Altın üretimi, suyun yoğun bir şekilde kullanıldığı oldukça karmaşık bir süreçtir. Bu süreçte su, altın cevherini diğer maddelerden ayırmak için kullanılır. Bu işlem sırasında kullanılan kimyasallar, su kaynaklarına ciddi zararlar verebilir. Altın üretiminde yaygın olarak kullanılan siyanür, suda kolayca çözünen ve canlılara zararlı bir kimyasaldır. Siyanür sızıntıları, su kaynaklarının kirlenmesine ve ekosistemlerin tahrip olmasına neden olabilir. Maden ocaklarında oluşan asit drenajı, su kaynaklarının pH seviyesini düşürerek canlı yaşamı için uygun olmayan koşullar yaratır. Altın üretimi sürecinde oluşan çamurlar, ağır metaller ve diğer zararlı maddeler içerebilir. Bu çamurların uygun şekilde yönetilmemesi durumunda çevreye zarar verilebilir. Altın üretimindeki su ayak izinin değerlendirilmesi, birçok nedenden dolayı önemli ve zaruridir. Su kaynaklarının sınırlı olduğu bir dünyada, su kullanımının etkinleştirilmesi ve su ayak izinin azaltılması sürdürülebilirlik için kritik öneme sahiptir. Su ayak izi analizleri, altın üretim sürecindeki çevresel etkilerin belirlenmesine ve bu etkilerin azaltılması için gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olur. Su ayak izi değerlendirmesi, su kıtlığı, su kalitesi bozulması gibi risklerin yönetilmesi için önemli bir araçtır. Şirketler, su ayak izlerini azaltarak sosyal sorumluluklarını yerine getirir ve tüketicilerin güvenini kazanır. Altın üretimindeki su ayak izini azaltmak için, sahada az su tüketen ve daha az atık üreten yeni teknolojilerin kullanılması, kullanılan suyun arıtılıp tekrar kullanılması, su yerine diğer yöntemlerin kullanılması, oluşan atıkların güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi, su kullanımının sınırlandırılması için sektörel su eşik değerlerinin belirlenmesi, sürdürülebilirlik sertifikalarına sahip olunması gibi etkenler önemlidir. Altın üretimi gibi yoğun süreçlerde su ayak izinin değerlendirilmesi, su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir bir gelecek için hayati önem taşımaktadır. Bu konuda yapılacak çalışmalar, hem endüstri hem de toplum ve çevre sağlığı için yol gösterici olacaktır. Bu çalışmada, endüstriyel atıklar, ekolojik ayak izi, su ayak izi çeşitleri ve altın üretiminde su ayak izi hesaplama yöntemleri açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The study focuses on a water footprint calculation methodology that is little used in gold production activities in Turkey. Water footprint calculations are expected to become essential in the production of important industrial products in the near future. Gold production is a highly complex process in which water is used intensively. In this process, water is used to separate gold ore from other substances. The chemicals used during this process can cause serious damage to water resources. Cyanide, which is widely used in gold production, is a chemical that dissolves easily in water and is harmful to living things. Cyanide leaks can cause pollution of water resources and destruction of ecosystems. Acid drainage from mines lowers the pH level of water sources, creating conditions unsuitable for living organisms. Sludges generated during gold production can contain heavy metals and other harmful substances. If these sludges are not managed properly, they can harm the environment. Assessing the water footprint of gold production is important and essential for many reasons. In a world with limited water resources, optimizing water use and reducing the water footprint is critical for sustainability. Water footprint analyses help identify the environmental impacts of the gold production process and take measures to mitigate these impacts. Water footprint assessment is an important tool for managing risks such as water scarcity and water quality degradation. By reducing their water footprint, companies fulfill their social responsibilities and gain the trust of consumers. In order to reduce the water footprint in gold production, it is important to use new technologies that consume less water and produce less waste, to treat and reuse the water used, to use other methods instead of water, to dispose of waste safely, to set sectoral water thresholds to limit water use, and to have sustainability certificates. Assessing the water footprint in intensive processes such as gold production is vital for the protection of water resources and a sustainable future. Studies to be conducted on this subject will be a guide for both the industry and the health of society and the environment. In this study, industrial wastes, ecological footprint, water footprint types and water footprint calculation methods in gold production will be explained.