Lisansüstü tezlerdeki STEM etkinliklerinin bütünleşik STEM eğitimi özelliklerine göre içerik analizi
A content analysis of STEM activities in graduate theses regarding the characteristics of integrated STEM education
  1. Tez No: 933621
  2. Yazar: ESMA DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİL YILMAZ SENEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, fen bilimleri eğitiminde STEM uygulamalarını içeren lisansüstü tezlerdeki etkinlikleri, Roehrig, Dare, Ellis ve Ring-Whalen (2021) tarafından geliştirilen Bütünleşik STEM Uygulamaları Çerçevesi'ne göre değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ulusal Tez Merkezi veri tabanından“ortaokul”,“STEM”ve“STEAM”anahtar kelimeleri kullanılarak seçilen yüksek lisans ve doktora tezleri örneklem olarak alınmış ve doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen tezler, ortaokul düzeyindeki (5-8. sınıflar) öğrencilere yönelik, en az iki farklı STEM veya STEAM alanını entegre eden ve açıkça tanımlanmış uygulamaları kapsayan kriterler esas alınarak belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, incelenen tezlerden 8'inde herhangi bir problem durumu sunulmamışken, 145 etkinlik yalnızca tek bir problem durumu içermektedir. STEM etkinliklerinin yüksek lisans tezlerinin %94,5'inde ve doktora tezlerinin %91,4'ünde gerçek yaşam problemlerine yer verdiği tespit edilmiştir. Çevre teması, STEM etkinliklerinde en sık tercih edilen tema olarak öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, etkinliklerin %80,2'sinde (f=73) disiplinler arası bir yaklaşım benimsenmişken, %19,8'inde (f=18) çok disiplinli bir yaklaşım izlenmiştir. Doktora tezlerinde ise STEM etkinliklerinin %58,6'sında (f=41) disiplinler arası, %40,0'ında (f=28) çok disiplinli bir yaklaşım tercih edilmiştir. Gerçekleştirilen etkinliklerin %95'inin gerçek yaşam problemlerini içerdiği belirlenmiş; ancak, bu problem durumlarının yalnızca yaşam problemlerini içerdiği belirlenmiş; ancak, bu problem durumlarının yalnızca %4,3'ünün öğrenciler tarafından belirlendiği ortaya çıkmıştır. STEM kariyerleri hakkında bilgi sunma oranları ise yüksek lisans tezlerinde %61, doktora tezlerinde ise %77,1 olarak ölçülmüştür. Bu bulgular, STEM eğitiminde gerçek yaşam problemlerinin yaygın bir şekilde kullanıldığını gösterse de öğrenci merkezli problem belirleme süreçlerinin sınırlı kaldığını ve disiplinler arası yaklaşımların daha sık tercih edildiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, bütünleşik STEM uygulamalarının ortaokul düzeyindeki etkisini anlamaya katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, STEM disiplinlerinin eğitim uygulamalarına entegrasyonunun nasıl gerçekleştirildiği, gerçek dünya problemlerine uygunluğunun ne ölçüde sağlandığı ve mühendislik becerilerinin ne kadar vurgulandığı gibi kritik konulara ışık tutarak, öğretmenlere ve STEM uygulayıcılarına bütünleşik STEM uygulamalarını daha etkili bir şekilde tasarlama ve uygulama konusunda rehberlik etmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the activities in graduate theses that incorporate STEM applications in science education, based on the Integrated STEM Practices Framework developed by Roehrig, Dare, Ellis, and Ring-Whalen (2021). Master's and doctoral theses selected from the National Thesis Center database using the keywords“middle school,”“STEM,”and“STEAM”were taken as the sample and analyzed through document analysis. The theses included in the study were determined based on criteria that they target middle school students (grades 5-8), integrate at least two distinct STEM or STEAM fields, and contain clearly defined applications. According to the analysis results, while 8 of the examined theses did not present any problem situations, 145 activities included only a single problem situation. It was found that real-life problems were addressed in 94.5% of the STEM activities in master's theses and 91.4% of those in doctoral theses. The theme of the environment emerged as the most frequently preferred theme in STEM activities. Additionally, an interdisciplinary approach was adopted in 19.8% (f=18). In doctoral theses, an interdisciplinary approach was preferred in 58.6% (f=41) of STEM activities, while a multidisciplinary approach was adopted in 40.0% (f=28). It was determined that 95% of the implemented activities included real-life problems; however, only 4.3% of these problem situations were identified by the students themselves. The rates of providing information about STEM careers were measured as 61% in master's theses and 77.1% in doctoral theses. These findings indicate that while real-life problems are widely utilized in STEM education, student-centered problem identification processes remain limited, and interdisciplinary approaches are more frequently preferred. The study aims to contribute to understanding the impact of integrated STEM practices at the middle school level. In this context, it seeks to shed light on critical issues such as how the integration of STEM disciplines into educational practices is achieved, the extent to which alignment with real-world problems is ensured, and the degree to which engineering skills are emphasized, thereby aiming to guide teachers and STEM practitioners in designing and implementing integrated STEM applications more effectively.