Yeni ekonomik coğrafya perspektifinde ihracat yoğunlaşmasının analizi: Avrupa Birliği örneği
Analysis of export concentration in the perspective of new economic geography: The case of the European Union
- Tez No: 933619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ŞARKGÜNEŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yeni Ekonomik Coğrafya, iktisadi faaliyetlerin mekânda eşitsiz dağılımını inceleyen bir kuramdır. Literatürdeki çalışmalar, genellikle yığılmayı ihracat performansı veya sektör yoğunlaşması çerçevesinde ele alırken, bu çalışmada Avrupa Birliği'nde ihracatın yoğunlaşma dinamikleri incelenmiş ve Yeni Ekonomik Coğrafya teorisinin olguyu açıklayabilme kapasitesi değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Avrupa Birliği'nde ihracat yoğunlaşmasının varlığını araştırmayı ve bu olguyu Yeni Ekonomik Coğrafya perspektifinden açıklamayı amaçlamaktadır. İhracatın neden ve nasıl yoğunlaştığı Yeni Ekonomik Coğrafya kuramı çerçevesinde ele alınmaktadır. Bu çalışmada, Yeni Ekonomik Coğrafya teorik çerçevesine dayanarak, 2005-2019 yılları arasında 20 Avrupa Birliği ülkesinde ihracat yoğunlaşması Statik ve Dinamik Panel Veri yöntemleriyle analiz edilmektedir. İhracat yoğunlaşması, lokasyon katsayısı ile hesaplanmış ve ardından Yeni Ekonomik Coğrafya bileşenleri (ölçek ekonomileri, bilgi dışsallıkları, mesafe ve verimlilik) kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, Yeni Ekonomik Coğrafya bileşenlerinin Avrupa Birliği'nde ihracat yoğunlaşmasını anlamlı bir şekilde açıkladığını göstermektedir. Bölgedeki iş gücü verimliliği ve bilgi dışsallıkları ihracat yoğunlaşmasını pozitif etkilerken, ölçek ekonomileri ve mesafe ihracat yoğunlaşmasına negatif bir etki yaratmaktadır. Bölgenin ekonomik gelişimi açısından Yeni Ekonomik Coğrafya bileşenleri önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, ulaşım altyapısının iyileştirilmesi öncelikli bir hedef olmalıdır. Ayrıca, bilgi yoğunlaşmasının kritik etkisi göz önünde bulundurularak yenilikçi faaliyetler ve inovatif yaklaşımlar teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
New Economic Geography is a theory that examines the unequal distribution of economic activities in space. While studies in the literature generally address agglomeration within the framework of export performance or sector concentration, this study examines the dynamics of export concentration in the European Union and evaluates the capacity of the New Economic Geography theory to explain the phenomenon. This study aims to investigate the existence of export concentration in the European Union and explain this phenomenon from the perspective of New Economic Geography. Why and how exports are concentrated is addressed within the framework of the New Economic Geography theory. In this study, based on the New Economic Geography theoretical framework, export concentration in 20 European Union countries between 2005 and 2019 is analyzed using Static and Dynamic Panel Data methods. Export concentration is calculated with the location coefficient and then evaluated using the New Economic Geography components (economies of scale, information externalities, distance and efficiency). The analysis results show that the New Economic Geography components significantly explain export concentration in the European Union. While labor productivity and knowledge externalities in the region positively affect export concentration, economies of scale and distance have a negative effect on export concentration. New Economic Geography components play an important role in the economic development of the region. In this context, improving transportation infrastructure should be a priority target. In addition, innovative activities and innovative approaches should be encouraged, considering the critical impact of knowledge concentration.