Hava araçlarında kullanılan basınç kompanzasyonlu pompanın matematiksel modelinin oluşturulması
Mathematical modelling of pressure compensated pump used in aircraft
- Tez No: 933648
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF NACİ ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hidrolik pompa, hava araçlarının hidrolik güç ile sürülen uçuş kontrol yüzeylerinin ve iniş takımı, silah kapakları gibi alt sistemlerinin ihtiyaç duyduğu kuvveti sağlayacak basıncı oluşturan hidrolik sistem elemanıdır. Uçağın yunuslama, sapma ve yatış olarak adlandırılan üç eksendeki rotasyonel hareketi sağlayan eyleyicilerin ihtiyaç duydukları akış debisine göre hidrolik pompalar boyutlandırılmaktadır. Bu hareketleri esnasında uçağın ani manevra kabiliyetlerine sahip olabilmesi ve alt sistemlerin istenilen hızda aktif olabilmesi için kullanılan hidrolik pompanın dinamik karakteristiği de kapasitesi kadar büyük önem arz etmektedir. Pompanın dinamik davranışının uygunluğunun tespiti için birtakım test prosedürleri yer testleri esnasında incelenmektedir. Fakat çoğu zaman test maliyetlerini azaltmak, testleri çeşitlendirebilmek ve uçuş simülatörünü destekleyebilmek için bilgisayar ortamında kurulacak bir pompa matematiksel modeline ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, bir uçağın hidrolik sistemine ait pompanın matematiksel modeli kurulurken dikkate alınması gereken parametreler, bu parametrelerin pompa dinamiğine etkisi ve matematiksel modelin genel yapısı Matlab-Simulink programı kullanılarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında F-4 savaş uçağı hidrolik pompa test verileri incelenmiş olup bu pompaya ait bir matematiksel model kurularak, pompa test verileri elde edilmiş bir pompanın matematiksel modelinin oluşturulması için bir yöntem ortaya çıkarılmıştır. Pompanın kendi tasarımından kaynaklanan dinamik etkilerin yanı sıra, entegre edildiği hidrolik sistemin bileşenlerinin pompa dinamiği üzerindeki etkisi matematiksel olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The hydraulic pump is a hydraulic system element that creates the pressure required for the hydraulically driven flight control surfaces of aircraft and subsystems such as landing gear and flight gun covers. Hydraulic pumps are sized according to the flow rate required by the actuators that provide the rotational movement of the aircraft in three axes, namely pitch, yaw and roll. The dynamic characteristics of the hydraulic pump used for the aircraft to have instantaneous maneuverability during these movements and for the subsystems to be active at the desired speed are as important as its capacity. A number of test procedures are examined during ground tests of flight to determine the suitability of the pump's dynamic behavior. However, most of the time, a mathematical model of the pump to be established in a computer environment is needed to reduce test costs, modify test scenarios and support the flight simulator. In this study, the parameters needed when establishing the mathematical model of the pump belonging to an aircraft's hydraulic system, the effect of these parameters on the pump dynamics and the general structure of the mathematical model are examined using Matlab-Simulink program. Within the scope of the study, F-4 fighter jet hydraulic pump test data were examined and a mathematical model of this pump was established, and a method was developed to create a mathematical model of a pump whose pump test data were obtained. In addition to the dynamic effects originating from the pump's own design, the effects of the components of the hydraulic system integrated with the pump's dynamics are expressed mathematically.