Numerical investigation of rotorcraft pressure error correction by utilization of air dams
Dönerkanatlı hava araçlarının basınç ölçüm hatalarının düzeltilmesi için hava bentleri kullanımının nümerik olarak incelenmesi
- Tez No: 825909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUNİR ELFARRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Pitot Statik Sistem hava araçlarında kullanılan en eski sistemlerden biri olup, uçuş verilerinin elde edilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Havacılık standartlarına göre, sistem hava aracının tüm uçuş safhalarında operasyonel olabilmelidir. Fakat özellikle tırmanma ve dalış manevraları esnasında, yani basınç ölçümü açısından unsteady koşullar altında, pitot statik sistem düzgün data sağlama açısından sorunlar yaşamaktadır. Dönerkanatlı hava araçlarında genellikle bu duruma, hava aracının downwash etkisi, hava aracının gövdesi ile statik portlar arasındaki etkileşimin sebep olduğu değerlendirilmektedir. Hava aracının başarılı basınç ölçüm değerleri elde edebilmesi için hem steady hem de unsteady uçuş koşullarında statik portların temiz statik basınç değerlerini okuyabilmesini sağlamak gerekmektedir. Statik portların civarına, küçük hava bentlerinin montaj edilmesi ile statik portların etrafındaki hava akışı manipüle edilebilir, sistemin doğru statik basınç değerlerine ulaşımı sağlanabilir. Bu sayede tüm manevralar esnasında doğru hava hızı değerlerine ulaşılabilir. Bu hava bentlerinin nasıl uygulanması gerektiği, farklı geometrilerin statik basınç ölçümlerini nasıl etkilediği hesaplamalı akışkanlar dinamiği kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pitot Static System is a traditional rotorcraft system, utilized to provide flight data parameters. According to aviation standards, the system must be capable of operating during all flight phases of the rotorcraft. However, especially during climb and descent maneuvers, the unsteady phases of the flight, the Pitot Static System struggles to provide adequate data. Generally, this phenomenon is caused by the interaction between the rotorcraft downwash, rotorcraft body and the static sensing ports of the system. To achieve satisfying readings during steady and unsteady flight conditions, static ports must be able to read uninterrupted free stream data. Installation of small barriers called air dams around static ports can help the system to achieve accurate static pressure readings and therefore accurate airspeed readings during flight maneuvers. The application of different air dam geometries is investigated using computational fluid dynamics (CFD).