Turizm akademisyenlerinde tükenmişlik ve ımpostor sendromu: Öz saygının düzenleyici rolü
Burnout and impostor syndrome in tourism academicians: The regulatory role of self-esteem
- Tez No: 933649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı turizm akademisyenlerinde tükenmişliğin impostor sendromu üzerindeki etkisinde öz saygının düzenleyici rolünü incelemektir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de bulunan turizm akademisyenleri oluşturmakta ve bu bağlamda ulaşılabilen 214 katılımcı bulunmaktadır. Google form üzerinden oluşturulan anket formu ile birlikte mail yoluyla turizm akademisyenlerine mail atılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek ve dağılımlarını incelemek amacıyla frekans ve yüzde analizleri, ölçek ifadelerine ilişkin ortalama ve standart sapma değerleri, güvenirlik ve geçerlik analizleri, korelasyon analizi, hipotez testleri ve farklılık testleri yapılmıştır. Turizm akademisyenleri üzerinde yapılan araştırma sonucunda tükenmişlik sendromunun alt boyutlarını oluşturan duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı hissinin impostor sendromu üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öz saygının impostor sendromu üzerinde yine anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Son olarak çalışmanın temel amacı kaspamında incelenen düzenleyici etki olarak tükenmişliğin impostor sendromu üzerindeki etkisinde öz saygının bir rolü olmadığı saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde bulgular yorumlanmış ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the moderating role of self-esteem in the effect of burnout on impostor syndrome among tourism academicians. The universe of the study consists of tourism academicians in Turkey and there are 214 participants that can be reached in this context. The survey form created via Google form was sent to tourism academicians via e-mail. Frequency and percentage analyses, mean and standard deviation values related to scale expressions, reliability and validity analyses, correlation analyses, hypothesis tests and difference tests were conducted in order to determine the demographic characteristics of the participants and examine their distributions. As a result of the research conducted on tourism academicians, it was determined that emotional exhaustion, desensitization and sense of personal accomplishment, which constitute the sub-dimensions of burnout syndrome, had a significant effect on impostor syndrome. It was also determined that self-esteem had a significant effect on impostor syndrome. Finally, it was determined that self-esteem did not have a role in the effect of burnout on impostor syndrome as the moderating effect examined within the scope of the main purpose of the study. The findings were interpreted within the framework of the obtained results and suggestions were presented for future research.