Dezavantajlı okullarda çalışan öğretmenlerde mesleki deformasyon ve etkileri
Professional deformation and its effects on teachers working in disadvantaged schools
- Tez No: 933652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada dezavantajlı okullarda görev yapan öğretmenlerin yaşadıkları mesleki deformasyon ve etkilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, öğretmenlerin dezavantajlı okullarda yaşadıkları mesleki deformasyonun nasıl deneyimlendiği üzerine yoğunlaşılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin deneyimlerinin derinlemesine incelenmesi ve anlamlandırılabilmesi için nitel araştırma yönteminin fenomenoloji-olgubilim modeli kullanılmıştır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve mesleki deformasyona ilişkin zengin veri sunabilecek bireyler olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı dezavantajlı okullardaki farklı branş ve farklı kademelerden seçilmiş 20 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler ile beş ana tema altında bulgulara ulaşılmıştır. Bunlar,“Dezavantajlı Okullarda Karşılaşılan Zorluk Türleri”,“Dezavantajlılığı Ortaya Çıkartan Faktörler”,“Mesleki Deformasyonun Etkileri”,“Mesleki Deformasyonla Baş Etme Stratejileri”ve“Mesleki Deformasyonu Önlemek İçin Öneriler”şeklindedir. Araştırma bulguları dezavantajlı okullarda çalışan öğretmenlerin karşılaştıkları sorunların çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Güvenlik eksikliği, kaynak yetersizliği, ailelerle kurulan zayıf iletişim ve sosyoekonomik şartlar, öğretmenlerin mesleki deformasyonunu artıran ana faktörler olarak öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda dezavantajlı okullarda çalışan öğretmenlerin mesleki deformasyon, tükenmişlik ve motivasyon kaybı gibi sorunlarını azaltmak için hem bireysel hem de kurumsal düzeyde önlemler alınması gerekmektedir. Ayrıca eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalı, okulların alt yapısı iyileştirilmeli ve aile eğitimine katılım artırılarak öğrencilerin çok yönlü gelişimi desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the professional deformation experienced by teachers working in disadvantaged schools and its effects. In this context, the focus was on how teachers experience professional deformation in disadvantaged schools. The phenomenology-fact science model of the qualitative research method was used in the study in order to examine and make sense of the teachers' experiences in depth. The participants were selected through purposive sampling and were identified as individuals who could provide rich data on professional deformation. The study group of the research consists of 20 teachers selected from different branches and different levels in disadvantaged schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2023-2024 academic year. A semi-structured interview form was used to collect the data. With the data obtained in the research, findings were reached under five main themes. These are as follows:“Types of Difficulties Encountered in Disadvantaged Schools”,“Factors that Create Disadvantage”,“Effects of Occupational Deformation”,“Strategies for Coping with Occupational Deformation”and“Suggestions for Preventing Occupational Deformation”. Research findings show that the problems faced by teachers working in disadvantaged schools have a multidimensional structure. Lack of security, lack of resources, poor communication with families and socioeconomic conditions stand out as the main factors that increase teachers' professional deformation. Accordingly, measures should be taken at both individual and institutional levels to reduce the problems of teachers working in disadvantaged schools such as professional deformation, burnout and loss of motivation. In addition, equality of opportunity in education should be ensured, the infrastructure of schools should be improved, and the multidimensional development of students should be supported by increasing participation in family education.