Planlı davranış teorisi kapsamında ınfulencer-takipçi etkileşiminin kaynak kullanım stratejisiyle incelenmesi
Examining influencer-follower interaction through source credibility strategy within the framework of the theory of planned behavior
  1. Tez No: 933653
  2. Yazar: GAMZE ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL FAİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Araştırmanın temel amacı, Planlı Davranış Teorisi kapsamında influencer takipçi etkileşiminin kaynak kullanım stratejisiyle belirlenmesine yönelik etkileri tespit etmektir. Araştırmada, nicel ve nitel teknikleri aynı çerçeve içerisinde kullanıma olanak sağlayan karma yöntem kullanılmıştır. Nitel veriler, anne influencerların sosyal medya kanalı olan İnstagram hesaplarında yer alan kullanıcı yorumlarından elde edilerek netnografik analiz tekniğiyle analiz edilmiştir. Netnografik analiz sonucunda, kadın takipçilerin takip ettikleri“anne”ismini bir ek ya da ad olarak kullanan influencerı çok sevdikleri, pozitif kelimeler kullanarak destekledikleri ve paylaşım yaptıkları ürünleri satın alma niyetinde oldukları ya da satın aldıkları yönünde ifadeler olduğu tespit edilmiştir. Nicel veriler ise çevrim içi anket tekniğiyle anne influencerı takip eden kadın takipçilerden toplanmıştır. Veri analizinde AMOS 22 ve SPSS 18 paket programlarından yararlanılmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi ve doğrudan- dolaylı etkileri tespit etmek amacıyla çoklu regresyon analizi tercih edilmiştir. Analiz sonucunda, influencerın fiziksel çekici olmasının, güvenilir olmasının, paylaşımını yaptığı ürünle uyumlu olmasının ve influencerın taşıdığı değerlerin markaya aktarması yani anlam transferinin tüketici tutumunu olumlu bir şekilde etkileyerek satın alma niyetine dönüştürdüğü tespit edilmiş olup tüketici tutumu bu etkide tam aracı değişken rolünü üstlenmiştir. Uzmanlık değişkenin ise tüketici tutumu ve satın alma niyeti üzerinde bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Tüketici tutumu, sübjektif norm ve algılanan davranışsal kontrol satın alma niyetini olumlu şekilde etkilemiştir. Olumlu etkilenen satın alma niyeti satın alma davranışını olumlu yönde etkilenirken, algılanan davranışsal kontrol satın alma davranışını olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur. Araştırmanın bir diğer bulgusu, influencerı takip eden kadın takipçilerin yaptığı yorumların satın alma niyeti üzerinde olumlu etkisidir. Kadın takipçilerin yaptığı yorumlar ile tüketici tutumlarını olumlu etkilediği ve olumlu olan tüketici tutumları satın alma niyetine dönüştürdüğü tespit edilmiş olup bu etkide elektronik ağızdan ağıza pazarlama kısmi aracı değişken rolünü üstlenmiştir. Aracılık modellerinin istatistiksel olarak anlamlılığını belirlemek için Sobel Testi kullanılmış ve sonuç istatiksel olarak anlamlı çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine the effects of determining influencer-follower interaction with the resource use strategy within the scope of the Theory of Planned Behaviour. In the research, which the mixed research design that allows the use of quantitative and qualitative techniques within the same framework, was used. The qualitative data obtained from the user comments on the Instagram accounts, which are the social media channels of mother influencers, were analysed with the netnographic analysis technique. As a result of the netnographic analysis, it was determined that the female followers loved the influencers they followed who used the name“mother”as a suffix or a name, supported them using positive words, and intended to buy or purchased the products they shared. Quantitative data was collected from the women followers who followed mother influencers with the online survey technique. AMOS 22 and SPSS 18 package programs were used in the data analysis. Confirmatory Factor Analysis and multiple regression analysis were preferred in the data analysis to determine the direct-indirect effects. As a result of the analysis, it was determined that the influencer's physical attractiveness, reliability, compatibility with the product they share, and the influencer's transfer of values to the brand, in other words, the transfer of meaning positively affected consumer attitude and transformed it into purchase intention, and consumer attitude played the role of a full mediator variable in this effect. It was determined that the expert variable had no effect on consumer attitude and purchase intention. Consumer attitude, subjective norm, and perceived behavioural control positively affected purchase intention. While positively affected purchase intention positively affected purchase behaviour, perceived behavioural control was found to negatively affect purchase behaviour. Another finding of the research is the positive effect of the comments made by female followers who follow the influencer on purchase intention. It was determined that the comments made by female followers positively affected consumer attitudes and transformed positive consumer attitudes into purchase intention, and electronic word-of-mouth marketing played the role of a partial mediator variable in this effect. Sobel Test was used to determine the statistical significance of the mediation models, and the result was statistically significant.