Life cycle assessment of energy and value-added product generation from biomass by pyrolysis
Biyokütle atıklarının pirolizinden enerji ve değerli ürünler eldesinin yaşam döngüsü analizi
  1. Tez No: 933662
  2. Yazar: YASEMİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ, PROF. DR. HASAN CAN OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Çevre Mühendisliği, Science and Technology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gıda ve hammaddeden kaynaklanan biyokütle atıklarının sürdürülebilir yönetimi kritik bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Öte yandan, küresel enerji talebi, hızla artan nüfus ve endüstriyelleşme ile birlikte sürekli bir artış göstermektedir. Günümüzde kullanılan enerjinin çoğunluğunu ise hala fosil yakıtlar oluşturmaktadır ve bu hakimiyet sürdürülebilir enerji geçişinin önünde önemli bir engel teşkil etmektedir. Avrupa Yeşil Mutabakatı, bu problemlerin beraberinde getirdiği iklim ve çevre sorunlarının dönüştürülmesine dikkat çekerek sürdürülebilir bir ekonomiyi mümkün kılmayı amaçlamaktadır. Bu noktada umut vadedici bir çözüm sunan piroliz teknolojisi, biyokütle atıklarından değerli kimyasallar eldesi sağlamasının yanı sıra enerji eldesine olanak sağlaması ile atık yönetiminin daha temiz bir yolunu sunmakla kalmayıp aynı zamanda döngüsel ekonomi ilkeleriyle de uyumlu bir şekilde kaynakları verimli kullanmamızı sağlamaktadır. Bu çalışmada biyokütle atıklarının pirolizi ile enerji ve değerli ürünler elde eden bir biyokütle atığı piroliz tesisinin çevresel performansı yaşam döngüsü değerlendirmesi metodolojisi kullanılarak değerlendirilmiş ve enerjinin farklı şekillerde değerlendirildiği senaryolar ele alınmıştır. Ayrıca, döngüsel biyoekonomiye katkı sağlayan bu temiz üretim tesisinin değişen 2030 ve 2053 elektrik projeksiyonlarında çevresel etkilerindeki değişim incelenmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki çevresel etkiler büyük oranda yaşam döngüsü boyunca üretim süreçlerinde kullanılan elektrik tüketiminden ve kojenerasyon ünitesinin egzoz emisyonlarından kaynaklanmaktadır ve biyokömürden aktif karbon üretimi ve biyokütleyi enerjiye dönüştürmesi ile sistem ADP'ye olumlu katkı sunma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The sustainable management of biomass waste from food and raw materials is a critical issue today. Meanwhile, global energy demand is constantly increasing with the rapidly growing population and industrialization. Today, most of the energy used is still fossil fuels, and this dominance is a significant obstacle to the sustainable energy transition. The European Green Deal aims to make a sustainable economy possible by drawing attention to the transformation of climate and environmental problems brought about by these problems. At this point, pyrolysis technology offers a promising solution. It provides a cleaner way of waste management by providing valuable chemicals from biomass waste and energy generation. It enables us to use resources efficiently in line with the principles of circular economy. In this study, the environmental performance of a biomass waste pyrolysis plant, which obtains energy and valuable products by pyrolysis of biomass waste, was evaluated using the life cycle assessment methodology, and scenarios in which energy is assessed in different ways were discussed. In addition, changes in environmental impacts of this clean production plant, which contributes to the circular bioeconomy, were examined in the changing 2030 and 2053 electricity projections. The results show that environmental impacts are mainly due to the electricity consumption used in the production processes throughout the life cycle and the exhaust emissions of the cogeneration unit, and the system has the potential to make a positive contribution to abiotic depletion potential by producing activated carbon from biochar and converting biomass into energy.