Atipik parkinsonizm hastalığında non-motor semptomların depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesine etkisi
Effect of non-motor symptoms on depression, anxiety and quality of life in atypical parkinsonism disease
  1. Tez No: 933723
  2. Yazar: BÜŞRA ZORLU ÜÇÜNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, atipik parkinsonizm hastalığında non-motor semptomların depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmış olup, kesitsel bir çalışmadır. Araştırma, Nisan 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir üniversite hastanesinin Nöroloji AD, Davranış Nörolojisi ve Hareket Bozuklukları polikliniğine kayıtlı Atipik Parkinsonizm Hastalığı'na sahip 18 yaş ve üzeri toplam 106 hasta üzerinde yapıldı. Veriler, etik kurul onayı ve kurum izni alındıktan sonra anket yöntemi ile yüz yüze toplandı. Araştırmacı tarafından hastalarla görüşülüp yazılı izinleri alındı. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Parkinson Hastalığı Non-Motor Semptomlar Ölçeği (NMSÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Parkinson Hastalığı Yaşam Kalitesi Anketi (PDQ-39 TR) kullanıldı. Hastalık evresinin belirlenmesinde hekimin muayene sonrası hasta dosyasına kaydettiği Hoehn ve Yahr Klinik Evreleme puanı kullanıldı. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 21.0 versiyon kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional study conducted to evaluate the effect of non-motor symptoms on depression, anxiety and quality of life in atypical parkinsonism disease. The study was conducted on 106 patients aged 18 and over with Atypical Parkinsonism Disease registered in the Neurology Department, Behavioral Neurology and Movement Disorders polyclinic of a university hospital in Istanbul between April 2022 and April 2023. Data were collected face-to-face with the survey method after obtaining ethics committee approval and institutional permission. The patients were interviewed by the researcher and their written consent was obtained. Data were collected using Patient Information Form, Parkinson's Disease Non-Motor Symptoms Scale (NMSQ), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), and Parkinson's Disease Quality of Life Questionnaire (PDQ-39 TR). The Hoehn and Yahr Clinical Staging score, which was recorded in the patient's file after the physician's examination, was used to determine the disease stage. IBM SPSS version 21.0 was used in the analysis of the data obtained in the study.