Applying authoritarian norm diffusion theory to the sino-hungarian relationship
Çin-macar ilişkisine otoriter norm yayılım teorisinin uygulanması
  1. Tez No: 933740
  2. Yazar: MUHAMMED HASAN SAMİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. MUZAFFER KUTLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: King's College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu analitik vaka çalışmasının amacı, Çin'den Macaristan'a otoriter norm yayılımının Macaristan'daki siyasi rejimi nasıl etkilediğini veya etkileyemediğini araştırmaktır. Çalışma, otoriter norm yayılımının yapısalcı akademisyenler tarafından temel ifadeleriyle tanımlanmasıyla başlamış ve otoriterlik ve normlar kavramları siyaset felsefesi ve uluslararası ilişkilerdeki temel eserler ışığında geliştirilip incelenmiştir. Vaka çalışması, Macaristan'daki siyasi gelişmelerin ve Çin'in dış politikası ile stratejisinin sentezi ve analizi yoluyla, özellikle Tek Kuşak, Tek Yol girişimi bağlamında gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, Çin'in Macaristan'a otoriter normları yaymadığı; hem Çin'in hem de Macaristan'ın iç ilişkileri, stratejileri ve siyasi gelişmelerinin Çin-Macar ilişkisini açıkladığı sonucuna varılmıştır. Ancak, bu çalışmada incelenmeyen Macar arşiv materyallerinde otoriter norm yayılımının izlerinin bulunabileceği de olasıdır.
Özet (Çeviri)
The objective of this analytical case study was to answer the following research question: How has authoritarian norm diffusion from China influenced, or failed to influence, the political regime in Hungary? Authoritarian norm diffusion was first defined in terms of its seminal expression by constructivist scholars, and the concepts of authoritarianism and norms were also developed and explored with reliance on seminal works in political philosophy and international relations. The case study was conducted through synthesis and analysis of Hungarian political developments as well as Chinese foreign policy and strategy, particularly as related to the One Belt, One Road initiative. It was concluded that China has not diffused authoritarian norms to Hungary; for both China and Hungary, internal relations, strategies, and political developments constitute explanations of the Sino-Hungarian relationship. However, it is possible that traces of authoritarian norm diffusion could be uncovered in Hungarian archival material that was not consulted in this study.