Üniversite öğrencilerinin sosyal problem çözme becerilerinin algılanan anne- baba tutumu ve bilişsel esneklik düzeyleri açısından incelenmesi
The investigation of university students social problem solving skills in terms of perceived parental attitudes and cognitive flexibility levels
- Tez No: 627968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEDEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin sosyal problem çözme becerileri ile cinsiyet, anne-baba tutumları ve bilişsel esneklik arasındaki ilişkiyi incelemek ve anne-baba tutumları ve bilişsel esneklik ölçekleri alt boyutlarının, sosyal problem çözme envanteri toplam puanı üzerindeki yordama düzeyini belirlemektir. Bu amaçla 574 üniversite öğrencisine Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Problem Çözme Envanteri- Kısa Formu (SPÇE-KF), Anne-Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ), Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE) uygulanarak veriler elde edilmiştir. Verilerin analizinde, Bağımsız Gruplar İçin T Testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Çoklu Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre probleme olumsuz yönelim puan ortalamasının, demokratik, koruyucu ve otoriter anne baba tutumunun cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Sosyal Problem Çözme Envanteri'nden alınan toplam puanlar ile yordayıcı değişkenler olan Anne-Baba Tutum Ölçeği alt boyutları, Bilişsel Esneklik Envanteri alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Sosyal problem çözme becerisi; demokratik anne baba tutumu, otoriter anne baba tutumu, bilişsel esneklik alt boyutları olan alternatifler ve kontrol tarafından yordanmaktadır. Cinsiyet ve koruyucu anne baba tutumunun ise sosyal problem çözme toplam puanı üzerinde anlamlı düzeyde yordama gücünün olmadığı görülmüştür. Sosyal problem çözme toplam puanı üzerinde yordama gücüne göre sırasıyla alternatifler, kontrol, demokratik anne baba tutumu, otoriter anne baba tutumunun etkisi vardır. Bağımsız değişkenler sosyal problem çözme envanteri toplam puanına ilişkin toplam varyansın %46'sını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between university students' social problem solving skills and gender, parental attitudes and cognitive flexibility and to determine the predictive level of parental attitudes and cognitive flexibility scales on the total score of social problem solving inventory. For this purpose, data was obtained by applying Personal Information Form, Social Problem Solving Inventory- Short Form (SPÇE-KF), Parental Attitude Scale (ABTÖ), Cognitive Flexibility Inventory (BEE) to 574 university students. In the analysis of the data, Independent Groups T Test, the Pearson Product-Moments Correlation Analysis, Multiple Hierarchical Regression Analysis were used. According to the results of the study, it was seen that the negative orientation to the problem, democratic, protective and authoritarian parental attitude mean scores were significantly different by gender. Significant correlations were found between the total scores from the Social Problem Solving Inventory and the predictive variables Parental Attitude Scale sub- dimentions and the Cognitive Flexibility Inventory sub-dimentions. Democratic parental attitude, authoritarian parental attitude, cognitive flexibility sub-dimensions alternatives and control are significant predictors of social problem solving total score. It was observed that gender and protective parental attitude did not have a significant predictive power on social problem solving total score. According to the predictive power; alternatives, control, democratic parental attitude, authoritarian parental attitude have an effect on the total score of social problem solving. Independent variables explain 46% of the total variance related to social problem solving inventory total score.