2000'li yıllarda Türkiye'de demokrasi tartışmaları
Debates about democracy during 2000's in Turkey
  1. Tez No: 326789
  2. Yazar: DİLEK ÜSTÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN GÜLALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzde dünya üzerinde birçok ülkede prosedürel demokrasi var olmasına rağmen, bu mekanizmalar içinde otoriter ve totaliter pratikler de varlık göstermektedir. 2000'li yıllarda Türkiye'de AKP hükümeti ile birlikte demokratikleşme beklentileri oluştuysa da, otoriter ve totaliter pratikler yaygınlaşmıştır. Bu tür siyasi pratikler liberal demokrasiye dışsal olarak görülmekte, rejmler liberal demokrasiye yakınlaştıkça, bu tür otoriter ve totaliter eğilimlerden kurtulacağı varsayılmaktadır. Oysa totalitarizme zemin hazırlayan koşullar liberal toplumda oluşmuştur. Bu çalışmada, bu tür pratiklerin liberal toplum yapısıyla, prosedürel demokratik mekanizmayla ve neoliberalizmle buluşma noktaları anlaşılmaya çalışılmıştır. Totaliter pratiklerin liberal demokratik mekanizma dahilinde, farklı yoğunluk düzeylerinde varlık gösterdiği, liberal demokrasiye içkin olduğu öne sürülmektedir. Liberalizmin yarattığı bireyciliğin, yalnızlaşmanın ve liberal demokratik mekanizma içinde yurttaşların siyasete ilgisizleşmesinin, toplumun çözülmesine yol açtığı, bunun da totaliter pratikler için uygun zemini hazırladığı, Hannah Arendt'in kuramına referansla savunulmaktadır. Neoliberal dönemde küresel ölçekte otoriter ve totaliter pratiklerin yaygınlaşma nedenleri ele alınmış, neoliberalizmin bu eğilimlerinin Türkiye'deki siyasi pratiklerle ilişkisi tartışılmıştır. Neoliberalizmin, alt sınıfları mülksüzleştirmek ve ortak mülkiyetleri, doğal kaynakları piyasaya açmak için baskıcı ve otoriter bir devlete ihtiyaç duyduğu savunulmaktadır. Neoliberal dönemde güvenlik politikalarına başvurma, sürekli bir tehdit algısı yaratma, muhalefeti suçlulaştırma gibi, toplumsallığın ve siyasallığın zeminini aşındıran totaliter pratiklerin gözlendiği ortaya konmuş; bu tür pratiklerin nedeninin ise, neoliberalizmin
Özet (Çeviri)
Today, although procedural democracy exists in many countries around the world, authoritarian and totalitarian practices continue to survive within these mechanisms as well. Although prospects for democratization occurred in Turkey in conjunction with the AKP government, the authoritarian and totalitarian practices have become widespread in the 2000's. This kind of political practices are seen as exogenous to liberal democracy and it is assumed that such authoritarian and totalitarian tendencies would be reduced by approaching to liberal democracy. However, predisposing conditions of totalitarianism are built in liberal society. In this study, junctures between such practices and the structure of liberal society, procedural democratic mechanisms and neoliberalism are studied. It is proposed that, totalitarian practices exist within liberal democratic mechanism with different levels of intensity, so, they are inherent to liberal democracy. Also, with reference to Hannah Arendt's theory, it is argued that individualism, the isolation created by liberalism and citizens? indifference to politics in the liberal democratic mechanism cause dissolution of the society, which in turn prepare the ground for the totalitarian practices. Furthermore, the reasons why authoritarian and totalitarian practices have prolified on a global scale in neoliberal era are considered and the relationship between political practices in Turkey and such neoliberal tendencies is discussed. It is defended that, neoliberalism needs a repressive and authoritarian state to dispossess the lower classes and open common properties and natural resources to the market. It is revealed that, in neoliberal era, totalitarian practices which erode the basis for sociality and the political are observed, such as applying security politics, creating a sense of constant threat and criminalizing the opposition forces. It is proposed that, those practices are caused by the claim that neoliberalism is ?natural? and has no alternative. The main thesis of this study is, the totalitarian practices during AKP rule should not be understood as a deviation from the goal of liberal democracy and the neoliberal orientation, but they should be considered in relation to the totalitarian tendencies inherent to liberal democracy and neoliberal politics, which target certain social groups systematically as enemies, criminalize and make them