Yapay zeka uygulamaları ile bireylerde görülen kaygının iş stresi ve iş motivasyonu düzeyindeki etkisinin incelenmesi
Examining the impact of artificial intelligence applications on the levels of job stress and job motivation in individuals
  1. Tez No: 933758
  2. Yazar: BEGÜMSUE TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapay zekâ teknolojilerinin iş dünyasında hızla yaygınlaşması, çalışanların iş güvenliği ve kariyer beklentileri üzerinde çeşitli endişelere yol açarak, iş stresi ve motivasyon üzerinde belirgin etkiler yaratmaktadır. Bu çalışmada, yapay zekâ kaygısının iş stresi ve iş motivasyonu üzerindeki etkileri ile bu ilişkilerin cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi ve çalışma düzeni gibi demografik değişkenlere göre nasıl farklılık gösterdiği incelenmiştir. Araştırma, Türkiye genelinde farklı sektörlerden toplam 403 katılımcının yer aldığı anket çalışmasıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi, yapay zekâ kaygısının iş stresi üzerinde pozitif ve anlamlı bir etki yarattığını; iş motivasyonu üzerinde ise karmaşık ve boyutlara bağlı farklı etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Cinsiyet açısından, erkeklerin kadınlara göre daha yüksek iş stresi yaşadığı, ancak iş motivasyonu açısından anlamlı bir fark bulunmadığı belirlenmiştir. Yaş değişkenine göre, ileri yaş gruplarında iş stresinin daha yüksek olduğu, fakat motivasyonun yaşa bağlı olarak anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Eğitim seviyesi yükseldikçe iş stresinin arttığı; ancak iş motivasyonu üzerinde belirgin bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Çalışma düzenine göre yapılan değerlendirmelerde, esnek ve uzaktan çalışma modellerinin stres seviyesini azalttığı, gönüllü ya da proje bazlı çalışanların ise daha yüksek kaygı ve stres yaşadığı belirlenmiştir. Araştırma bulguları, iş yerinde yapay zekâ kaygısının olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla çalışanlara yönelik farkındalık eğitimlerinin düzenlenmesi, esnek çalışma politikalarının yaygınlaştırılması ve psikososyal destek sistemlerinin güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, yapay zekâ teknolojilerinin çalışanların psikolojik durumları üzerindeki etkilerini inceleyerek literatüre önemli bir katkı sağlamış ve insan odaklı iş stratejilerinin geliştirilmesine yönelik öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid expansion of artificial intelligence (AI) technologies in the business world has created various concerns regarding employees' job security and career expectations, leading to significant effects on work-related stress and motivation. This study investigates the impact of AI anxiety on work stress and motivation, while also examining how these relationships vary based on demographic factors such as gender, age, education level, and work arrangements. The research was conducted using a survey of 403 participants from various sectors across Turkey. The analysis revealed that AI anxiety has a positive and significant effect on work stress, whereas its impact on motivation is complex and varies across different dimensions. In terms of gender, male employees were found to experience higher levels of work stress compared to female employees, although no significant differences were observed in motivation levels. Regarding age, older participants reported higher levels of work stress, while motivation did not vary significantly with age. Higher levels of education were associated with increased stress, but no substantial effects on motivation were detected. Regarding work arrangements, flexible and remote working models were found to reduce stress levels, whereas project-based or freelance workers reported higher levels of anxiety and stress. The findings emphasize the need for awareness training programs to mitigate the negative effects of AI anxiety in the workplace, the adoption of flexible work policies, and the enhancement of psychosocial support systems. This study contributes to the literature by exploring the psychological impacts of AI technologies on employees and offers recommendations for the development of human-centered workplace strategies.