Acil servise başvurup ilk kez hemodiyalize giren hastaların tekrarlayan diyaliz ihtiyaçları ve mortalitelerini öngören faktörlerin incelenmesi
Predictors of recurrent dialysis dependence and mortality in emergency department patients receiving first-time hemodialysis
  1. Tez No: 933759
  2. Yazar: CANAN TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil serviste ilk kez hemodiyaliz uygulanan hastalarda mortalite ve tekrarlayan diyaliz ihtiyacını öngören faktörleri değerlendirmektir. Akut böbrek hasarı (ABH), böbrek fonksiyonlarının hızlı kaybıyla karakterize, hayatı tehdit eden bir klinik tablo olup, mortalite genellikle böbrek yetmezliğinden ziyade eşlik eden sistemik komplikasyonlarla ilişkilidir. Bu çalışmada, hastaların demografik özellikleri, laboratuvar bulguları, komorbiditeler ve hemodiyaliz endikasyonları incelenerek mortalite ve diyaliz gereksinimi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Materyal-Metot: Çalışmaya, acil servise başvuran ve acil hemodiyaliz uygulanan 102 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, başvuru şikayetleri, vital bulguları, laboratuvar sonuçları, kronik hastalıkları, hemodiyaliz endikasyonları ve klinik sonlanımları prospektif olarak değerlendirilmiştir. Bir aylık mortalite oranları ve tekrarlayan diyaliz ihtiyaçları kaydedilmiş, prognostik faktörlerin belirlenmesi için tek değişkenli lojistik regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 102 hastanın %61,8'i erkek, %38,2'si kadın olup, yaş ortancası 66 (25-92) olarak hesaplandı. Hastaların komorbidite profili incelendiğinde en sık hipertansiyon (HT)(%64,7), diyabetes mellitus (DM) (%39,2) ve kronik böbrek hastalığı (KBH) (%36,3) görüldü. Bir aylık mortalite oranı %30,4 olarak saptandı. Mortalite görülen grupta yaş ortancası 78 olup, ileri yaşın mortaliteyle güçlü bir ilişkisi olduğu belirlendi (p=0,001). Mortalite görülen hastalarda serum üre ve kreatinin değerleri, hayatta kalanlara göre anlamlı derecede düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the factors that predict mortality and the need for recurrent dialysis in patients undergoing hemodialysis for the first time in the emergency department. Acute kidney injury (AKI) is a serious clinical condition characterized by a rapid loss of renal function. Mortality is usually associated with systemic complications rather than renal failure. The present study analyzed demographic characteristics, laboratory findings, comorbidities, and indications for hemodialysis, as well as their effects on mortality and dialysis requirements. Material- Methods: The study included 102 patients who presented to the emergency department and underwent emergency hemodialysis. Demographic data, presenting complaints, vital signs, laboratory results, chronic diseases, hemodialysis indications and clinical outcomes were prospectively evaluated. One-month mortality rates and recurrent dialysis needs were recorded, and univariate logistic regression analyses were performed to identify prognostic factors. Results: The study population included 102 patients, of whom 61.8% were male and 38.2% were female, with a median age of 66 years (25-92). The most prevalent comorbidity profile was hypertension (64.7%), followed by diabetes mellitus (39.2%) and chronic kidney disease (36.3%). The one-month mortality rate was 30.4%. The median age of the mortality group was 78 years, and advanced age was found to be a strong predictor of mortality (p=0.001). Serum urea and creatinine levels were found to be significantly lower in deceased patients compared to survivors.