2018 ve 2024 ilköğretim öğretim programlarının afet ve afet bilinci açısından karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of 2018 and 2024 primary education programs in terms of disaster and disaster awareness
- Tez No: 933776
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı 2018 ve 2024 ilköğretim öğretim programlarının“afet ve afet bilinci”kavramları açısından karşılaştırmalı bir analizini ortaya koymaktır. Bu kapsamda araştırmacılar tarafından ilgili öğretim programları (2018 ve 2024 yıllarına ait hayat bilgisi, insan hakları, vatandaşlık ve demokrasi, sosyal bilgiler ve fen bilimleri dersi öğretim programı ve 2023 yılına ait afet bilinci dersi öğretim programı) nitel bir analiz yöntemi olan doküman incelemesi kullanılmıştır. Bulguların analizi betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bu öğretim programları kazanım isimleri, kazanımlara yönelik açıklamalar, öğrenme çıktıları, içerik çerçevesi ve ders saatlerine göre tablolaştırılmıştır. Araştırmaya konu olan kazanım ve öğrenme çıktılarına ait betimsel örnekler tablolarda sunulmuş olup her iki program kapsamında karşılaştırılarak incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular kapsamında özellikle insan hakları, vatandaşlık ve demokrasi dersi öğretim programında 2018 ve 2024 yılları kapsamında doğrudan herhangi bir“afet ve afet bilinci”kapsamında içeriğe rastlanılmamıştır. Yine araştırma sonuçlarına göre 2024 yılına ait programların daha kapsamlı bir şekilde hazırlandığı ve özellikle öğretim programlarında“afet ve afet bilinci”kavramları açısından disiplinler arası yaklaşımın göze çarptığı söylenebilir. Araştırmamız kapsamında ise elde edilen sonuçlara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to present a comparative analysis of the 2018 and 2024 primary education curriculum in terms of the concepts of“disaster and disaster awareness”. In this context, the relevant curriculum programs (Life sciences, human rights, citizenship and democracy, social studies and science course curriculum for 2018 and 2024 and disaster awareness course curriculum for 2023) were examined by the researchers with the descriptive analysis approach, which is a qualitative analysis method. These curriculums are tabulated according to the names of the achievements, explanations of the achievements, learning outcomes, content framework and course hours. Descriptive samples of the achievements and learning outcomes subject to the research are presented in the tables and examined by comparing them within the scope of both programs. Within the scope of the findings obtained from the research, no content directly related to“disaster and disaster awareness”was found, especially in the human rights, citizenship and democracy course curriculum in 2018 and 2024. Again, according to the research results, it can be said that the programs for 2024 have been prepared more comprehensively and that the interdisciplinary approach stands out, especially in terms of the concepts of“disaster and disaster awareness”in the curriculum. Within the scope of our research, suggestions regarding the results obtained are included.