Travma bilgili perspektiften kürtaj olmuş kadınların deneyimini anlamak: Bir nitel çalışma
Understanding the experience of women who had been abortion from trauma-informed perspective: A qualitative study
- Tez No: 933787
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı son 5 yıl içinde kürtaj olmuş kadınların kürtaj öncesi, kürtaj günü ve sonrasında yaşadıkları deneyimleri anlamaktır. Araştırmanın odak noktası bu süreçte kadınların karşılaştığı birey, toplum ve sağlık sistemi kaynaklı deneyimleri ortaya koymaktır. Araştırmada istemli olarak ya da sağlık sebepleri nedeniyle kürtaj olmuş 10 kadınla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan derinlemesine görüşmelerde elde edilen MAXQDA 24 ile yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada“Hamileliği Öğrenme”, Kürtaja Karar Verme Süreci“, ”Kürtaja Dair Bilgi Edinme“, ”Operasyon Günü“, ”Operasyonun Ardından“, ”Kürtaj Sürecine İlişkin Kolaylaştırıcı Faktörler“ ve ”Kürtaj Sürecini Zorlaştıran Faktörler" olmak üzere 7 üst düzey temaya ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular kadınların kürtaj sürecinde travmatik olaylar ile karşılaştıklarını ve travma sonrası stres belirtileri gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Buna ek olarak partner katılımı, doktorun ve sağlık personelinin tavrı, kürtaja erişimdeki zorluklar, sosyal destek, toplumsal yargılar gibi değişkenlerin bu süreci nasıl etkilediğine dair sonuçlara ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar kadınların cinsellik, cinsel sağlık, kürtaj hakkı gibi konularda bilgilendirilmesinin ve travma bilgili bir kürtaj hizmeti sunulmasının kürtajın etkileri konusunda ne kadar önleyici olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to understand the experiences of women who have had an abortion in the last 5 years before, on the day of and after the abortion. The focus of the research is to reveal the individual, society and health system-based experiences that women encounter in this process. In the study, semi-structured in-depth interviews were conducted with 10 women who had abortions voluntarily or for health reasons. The data obtained from the in-depth interviews were analyzed using the interpretive phenomenological analysis method with MAXQDA 24. In the research, 7 high-level themes were reached:“Learning about Pregnancy”,“The Process of Deciding on Abortion”,“Acquiring Information About Abortion”,“Operation Day”,“After the Operation”,“Facilitating Factors About the Abortion Process”and“Factors Making the Abortion Process Difficult”. The findings show that women encounter traumatic events during the abortion process and show symptoms of post-traumatic stress. In addition, results have been reached on how variables such as partner involvement, the attitude of the doctor and healthcare personnel, difficulties in accessing abortion, social support, and social judgments affect this process. The results obtained show how informing women about issues such as sexuality, sexual health, abortion rights and providing a trauma-informed abortion service can be preventive about the effects of abortion.