Redefining Naz: Young women and the negotiation of pre-marital power dynamics in Bursa
Naz'ın yeniden tanımlanması: Bursa'da genç kadınlar ve evlilik öncesi güç dinamiklerinin müzakeresi
  1. Tez No: 933791
  2. Yazar: SENA SALİH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KÜTÜK KURİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkiye bağlamında, evlilik öncesi ilişki dinamikleri naz tarafından şekillenmektedir. Bu çalışmada naz gelinin belirli bir avantaj elde etmek için gerçekleştirdiği bir dizi olumsuz davranış olarak tanımlanmıştır. Gelinin naz performansının yoğunluk seviyesi düğün gününe kadar giderek artar. Bu çalışma, nazın romantizm, evlilik öncesi alışverişi, sosyal statü ve ataerkil düzen içerisinde yapılan pazarlık dahil olmak üzere farklı boyutlar aracılığıyla evlilik öncesi ilişkileri önemli ölçüde etkilediğini göstermeyi amaçlamaktadır. Aynı şekilde naz, gelecek nesillerin sağlıklı ve dengeli evlilik öncesi ilişkilere sahip olması için korunması gereken değerli bir sosyal unsur olarak da kabul edilir. Bu çalışmada, her iki nesille, yeni evli gelinlerle ve anneleri veya kayınvalideleriyle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Kendilerinden müstakbel kocalarıyla tanışmaları, evlilik öncesi süreç, düğünleri ve evliliği takip eden süreç hakkında soruları yanıtlamaları istenmiştir. Bursa şehri, metropol özelliklerini muhafazakâr dinamiklerle birleştirmesi nedeniyle çalışmanın temeli olarak seçilmiştir. Bu çalışma, Tanzimat döneminden başlayarak günümüze kadar uzanan Türk evlilik uygulamalarının tarihsel gelişimini ele almıştır. Ayrıca, çiftin tanışmasından düğün gününe kadar olan güncel uygulamalar nazı anlamak için ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca, bu çalışma, nazın sonlu olmasına rağmen evlilik öncesi ilişki dinamiklerinin naz uygulamaları olmadan anlaşılamayacağı sonucuna varmıştır. Bazı gruplar naza eleştirel bir yaklaşım geliştirmiş olsa da, nazın tanımı ve kategorizasyonu çok önemlidir. Bu nedenle, naz performansları ve prosedürleri Türk toplumuna çok boyutlu olarak derinlemesine yerleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Turkish context, the premarital relationship dynamics include naz, a series of negative behaviors performed by the bride in order to achieve a specific advantage. The level of intensity of this performance progressively increases until the wedding day. This study seeks to demonstrate that naz significantly influences premarital relationships through different dimensions, including romance, economic purchases, social status, and negotiation within the patriarchal framework. It is regarded as a valuable social element that must be preserved, so that the future generations have healthy and balanced premarital relationships. In this study, there have been in-depth interviews with both generations, the newlywed brides and their mothers or mothers-in-law. They were asked to answer questions about their introduction to their future husbands, the premarital process, their wedding and the short period following the marriage. The city of Bursa has been selected as the foundation of the study due to the fact that it combines the characteristics of a metropolitan area with conservative dynamics. This study has considered the historical development of Turkish marriage practices, which originates from the Tanzimat period and concludes with the contemporary practices. Also, the current practices, starting from the introduction of the couple until their wedding day, are examined in detail in order to understand naz. Furthermore, this study has come to the conclusion that the premarital relationship dynamics cannot be comprehended without naz practices although those practices are finite. The definition and categorization of naz is crucial although some groups developed a critical approach to naz. So, naz performances and procedures are deeply embedded in our society through multiple dimensions.