Abject queer monsters: A queer examination of 19th-century British gothic fiction
Dışlanmış kuir canavarlar: 19. yüzyıl Britanya gotik edebiyatının kuir bir incelemesi
- Tez No: 933806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışma, on dokuzuncu yüzyıl Britanya Gotik edebiyatında kuirlik ve canavarlık kesişimini beş önemli eser üzerinden incelemektedir: Frankenstein, Vampir, Carmilla, Dr. Jekyll ve Bay Hyde ve Dorian Gray'in Portesi. Psikoanalitik kavramlar olan tekinsiz ve dışlanmış kavramlarını kuir teoriyle birleştirerek çalışma, bu eserlerin kuir kimlikleri dışlanmış ötekiler olarak tasvir ettiğini ve on dokuzuncu yüzyıl Britanya toplumundaki heteronormativite ve homofobiyi yansıttığını ileri sürmektedir. Bu anlatılar, canavarları kuir alegorileri ve tekinsiz ile dışlanmış kavramlarının somutlaşmış halleri olarak sunarak toplumsal baskıyı ve dışlama mekanizmalarını gözler önüne sermektedir. Çalışma, bu eserlerin homofobiyi pekiştirmek yerine normatif cinsel ve toplumsal kodları altüst ettiğini, Gotik canavarlığı kuir temsil ve olumlama aracı olarak konumlandırdığını savunur. Kuir kimlik ve arzulara dair toplumsal kaygılarla yüzleşen bu Gotik metinler baskıyı eleştirirken, transgresif kuir olumlama biçimleri de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the intersection of queerness and monstrosity in nineteenth-century British Gothic fiction, by analysing five seminal works: Frankenstein, The Vampyre, Carmilla, Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde and The Picture of Dorian Gray. By combining psychoanalytical concepts of the uncanny and the abject with queer theory, it argues that these texts depict queer identities as marginalized others, reflecting the heteronormativity and homophobia of nineteenth-century British society. By presenting monsters as allegories for queerness and as embodiments of the uncanny and the abject, these narratives expose societal repression and mechanisms of exclusion. The study contends that, rather than endorsing homophobia, these works subvert normative sexual and social codes, positioning Gothic monstrosity as a means of queer representation and empowerment. By confronting societal anxieties surrounding queer identity and desire, these Gothic texts critique oppression while suggesting possibilities for transgressive queer affirmation.