Ağ kafeslerde çipura (Sparus aurata L.1758) ve levrek (Dicentrarchus labrax L.1758) balıkları
  1. Tez No: 18796
  2. Yazar: KENAN GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN YÜREKLİTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ağ kafeslerde Çipura ve levrek balıkları yetiştiriciliği konulu bu tez çalışmasında; yetiştiriciliğin bütün safhalarına değinilmekte ve konuyla ilgili örnekler verilmektedir. Son yıllarda yudumuzda fazla ilgi gören Ağ kafea Çipura ve Levrek balıkları yetiştiriciliği oldukça yaygınlaşmış su ürünleri sektörüdür. Bu isletmelerde genel olarak, yavru balık temini, modernizasyon,kurulma aşamasındaki bürokratik engeller, sosyal tesis ve kaliteli ucuz yem gibi problemler bulunmaktadır. Yetiştiricilikte esas materyal yavru balık olduğu için yavru balık temini büyük önem arzetmektedir. Sadece doğaya bağlı olarak yavru balık temin etmek hem riskli, hemde sağlılsız bir yoldur. Yavru balık temin etmenin engüzel yolu HATCHERY teaialerlninkurulmaaı ve yaygınlaştırılması seklinde.olacaktır. 1991 yılında Bodrum - Güvercinlikte temeli atılan ve 1992 yılında üretime geçeceği belirtilen Hatchery tesisi güzel birer başlangıç olarak nitelendirilmektedir.Ağ kafeste Çipura ve levrek balıkları yetiştiren işletmelerin; yavru balıktan sonra en büyük problemleri yemlerin pahalı oluşu ve işletmede en büyük girdiyi teşkil etmesi olmaktadır. Bu problemin çözümü de ancak; Su ürünleri mühendisleri eşliğinde, ucuz ve kaliteli yem Üretebilecek yem fabrikalarının çoğalmasıyla olacağı düşünülmektedir. Bu su ürünleri aektörünün problemleri çözme kavuşturulduğunda, mevcut Üretimin çok Üzerinde bir UrUn ve ucuz balık eti sağlanmış olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
in thia atudy on culturing aea bream (Sparua aurata L.) and aea baaa (Dieentrarehua labrax L.) in floating pena, ali levela of culturing are mediond and aome examplea about the aubject are given. Sea bream and aea basa culturing that haa recently become very important in our country ia an aquaculture aektor that is largely wide apread. Generally, aome probleme auch as providing fry, modernization, burcaucracy in the phase of being aet up, eociall facilities have been confronted. Sinae fry ia the eaaential material in culturing, providing fry ia very important. Depending on only the natural proceaa, providing fry ia both riaky and unhealthy method. The best method of getting fry ia to found hatcheary facilities and to make it mideapread. in 1991, the hatcheary £acility which ia baaed in Bodrum - Beymelek are accepted aa good beginninga on this isaue. Our deaire is that thia hind of facilities shouldbe expanded and should be aupported bythe government.Apart f rom the providing fry, the moat important problem of the plant.at.iona whlch culture aea bream and aea basa in floatlng pena ia the feed that ia expenaive and on which the plantationa spend lota of money. it ia thought that thia problem can be aolved by increaaing the number of factoriea which will provide feed that ia cheap and of quality wlth the help of aquaculture englneerlng. When the probleme of aquaculture aector are aolved, it ia thought that the fiah that are cheap and larger in quantity comparing to the preaent ratea will be acquired.