Examining the impact of green servant and transformational leadership on green work engagement and task-related pro-environmental behavior
Yeşil hizmetkâr ve yeşil dönüşümcü liderliğin yeşil iş bağlılığı ve göreve yönelik çevreye dostu davranış üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 933839
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER, PROF. DR. OSMAN MÜBİN KARATEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mevcut literatürde, yeşil hizmetkâr liderlik (YHL) ve yeşil dönüşümcü liderliğin (YDL) yeşil iş bağlılığı (YİB) ve göreve yönelik çevre dostu davranış (ÇDD) üzerindeki birleşik etkilerini inceleyen çalışmalar eksiktir. Özellikle, bu liderlik stilleri ile göreve yönelik ÇDD arasındaki ilişkide YİB'in aracı bir rol oynaması göz önüne alınmamıştır. Bu boşluğu gidermek amacıyla, bu araştırma sosyal değişim teorisi ve iş talep-kaynakları modeline dayanarak YHL, YDL, YİB ve göreve yönelik ÇDD arasındaki ilişkileri keşfetmek üzere kavramsal bir çerçeve önermektedir. Veriler Ankara, Türkiye'deki otel çalışanlarından toplanmış ve hipotezler Kısmi En Küçük Kareler-Yapısal Eşitlik Modeli (PLS-SEM) ile test edilmiştir. Bulgular, YİB'in YHL ve YDL'nin göreve yönelik ÇDD üzerindeki etkisi için bir aracılık rolü üstlendiğini göstermektedir. Özellikle, YHL'nin YİB üzerinde YDL'ye kıyasla daha güçlü bir olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Beklendiği üzere, YHL'nin YİB aracılığıyla göreve yönelik ÇDD üzerindeki dolaylı etkisi, YDL'nin dolaylı etkisinden daha belirgin çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The current literature lacks studies that examine the combined effects of green servant leadership (GSL) and green transformational leadership (GTL) on both green work engagement (GWE) and task-related pro-environmental behavior (PEB), particularly with GWE as a mediating factor between these leadership styles and task-related PEB. To address this gap, this research draws on social exchange theory and the job demands-resources model to propose a conceptual framework exploring the relationships among GSL, GTL, GWE, and task-related PEB. Data were collected from hotel employees in Ankara, Türkiye, and the hypotheses were evaluated using Partial Least Squares-Structural Equation Modeling (PLS-SEM). The findings indicate that GWE serves as a mediator for the impact of GSL and GTL on task-related PEB. Notably, GSL has a stronger positive effect on GWE compared to GTL. As hypothesized, the indirect effect of GSL on task-related PEB through GWE is also more pronounced than that of GTL.