The making and re-making of the idea: The search for politics in Hegel, Marx, and Badiou
İdeanın kurulması ve yeniden kurulması: Hegel, Marx ve Badiou'da siyaset arayışı
  1. Tez No: 933849
  2. Yazar: YUNUS YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİDE ÖMÜR BİRLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tezin temel amacı, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra radikal siyasetin krizine ve tartışmalarına farklı bir perspektiften bakmaya çalışmaktır. Bu çalışma, radikal özgürleştirici siyasetin krizinin nedeninin ne kapitalizmin değişen koşulları ne artan otoriterleşme ne de kayıp özne olmadığını iddia ederken bağlanacak bir ideanın yokluğunda radikal siyasetin krizde olduğu fikrinden hareket etmektedir. Dolayısıyla bu tez, Hegel, Marx ve Badiou'nun idea ve siyaset arasındaki ilişkiyi nasıl kurduklarını tartışmaya yönelik bir girişimdir. İdea ve radikal siyaset arasındaki ilişkiyi tartışırken, bu ikisinin nasıl iç içe geçtiğine, kavramsallaştırıldığına ve nihayetinde nasıl tezahür ettiğine odaklanmaktadır. Bunu yapmak için, üç anahtar kavram, diyalektik, tarih ve son olarak özne kavramlarının idea ve siyasetin inşasında nasıl ve neden kritik bir rol oynadığı ayrıntılı olarak tartışılmaktadır. Bu nedenle bu çalışma, siyaset ve idea kavramının krizini yeniden düşünmeyi amaçlarken, siyaset ve idea arasındaki kopuk bağın onarılması gerekliliğinin altını çizmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to try to look at the crisis and debate of radical politics after the collapse of the Soviet Union from a different perspective. This study is guided by the idea that the cause of the crisis of radical emancipatory politics is neither the changing conditions of capitalism, increasing authoritarianism, or the vanishing subject, but rather the lack of an idea to bind radical politics. Therefore, this thesis is an attempt to discuss how Hegel, Marx, and Badiou construct the relationship between ideas and politics. In discussing the relationship between ideas and radical politics, the thesis focuses on how the two are intertwined, conceptualized, and, ultimately, manifested. To do so, three key concepts, dialectic, history, and finally, the concept of the subject, are examined in detail to demonstrate how and why these three strands play a critical role in constructing ideas and politics. For this reason, this study aims to rethink this crisis of politics and the concept of idea and while trying to underline the necessity for repairing the broken link between politics and the idea.