Empowering teachers as agents of change: English language teachers' proactive personality through job crafting
Öğretmenleri değişimin temsilcileri olarak yetkilendirmek: İş biçimlendirme sürecinde İngilizce öğretmenlerinin proaktif kişiliği
- Tez No: 933848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN DEMİROGLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Çukurova bölgesinde yer alan vakıf ve devlet üniversitelerinin Yabancı Diller Yüksekokullarında çalışan ve yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin işe bağlılıklarını göz önünde bulundurarak iş biçimlendirme sürecinde proaktif kişiliğinin rolünü incelemek amacıyla yürütülmüştür. Veriler, karma araştırma yöntemlerine uygun olarak elde edilmiştir. Veri toplama sürecinde, çalışmanın nicel boyutunda yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin proaktif kişiliğini, iş biçimlendirme sürecini ve işe bağlılık düzeylerini ölçen üç anket kullanıldı ve nicel bulgulara göre çalışmanın nitel boyutunda yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirildi. Bu çalışmada yer alan araştırma soruları kapsamında, nicel verilerin analiz edilmesi amacıyla betimsel, korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri; nitel verilerin analiz edilmesi için içerik ve betimsel analizler yapılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda elde edilen ilk bulgular, yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin proaktif kişiliğinin önemli ölçüde iş biçimlendirme süreçlerini yordadığını, ancak öğretmenlerin proaktif kişiliği ve işe bağlılık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı için öğretmenlerin proaktif kişiliğinin işe bağlılık düzeylerinde anlamlı bir yordama rolünün olmadığını göstermiştir. Nicel boyutun aksine, çalışmanın nitel boyutunda elde edilen bulgular, öğretmenlerin proaktif kişiliğinin iş biçimlendirme sürecinde işe bağlılık düzeylerini etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Son olarak, çalışmada ortaya çıkan sonuçlar, alanyazınında bu konuda yapılmış çalışmalar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the role of EFL teachers' proactive personality through their job crafting considering their levels of work engagement. The data of this study obtained from the teachers working in the Schools of Foreign Languages at foundation and state universities in Çukurova Region, Türkiye, was carried out in accordance with mixed methods. Through data collection, three questionnaires, measuring EFL teachers' proactive personality, job crafting, and levels of work engagement, in the quantitative dimension of the study, and following the quantitative dimension, semi-structured interviews in the qualitative dimension were carried out. Within the scope of research questions in this study, descriptive, correlational, and simple linear regression analyses were performed to analyse the quantitative data, and content-based and descriptive analyses were conducted to analyse the qualitative data. The findings of this study primarily showed that EFL teachers' proactive personality significantly predict their job crafting; however, their proactive personality has no significant role as a predictor for their levels of work engagement in the quantitative dimension of the study since there is no significant relationship between EFL teachers' proactive personality and work engagement. On the contrary, the qualitative dimension of the study revealed that the teachers' proactive personality impacts their work engagement through job crafting. To conclude, the results of this study were discussed within the framework of previous research conducted in the literature.