Temel eğitimde öğretilen el yazısı karakterlerinin önemi ve bir el yazısı karakteri üzerine deneme
- Tez No: 7684
- Danışmanlar: NAMIK K. SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
In todays world, -the need for maintaining an exact, com munication at full pace has just increased. The writing for our largely increasing knowledge helps communication and can be considered a gate to modern communication. Especially hand writing has a great signif iciance of giving out a knowledge or an idea while computing communication through writing, whoever turns knowledge or date into writing, should easily shape the letters to sentences as well as that who should be quite carefull about showing out esthetic value off the output. This research is quite convinient for preventing the blamishes which are cost by the use of handwriting as only way to write. Also both during and after education, it's tried to shape and correct handwriting neatly and the problem of well-using. Handwriting is usually poor of fluency and readability because of that reason a need for making a re search about the readability and fluency of handwriting. The research is started with emhasesing signif iciance of the fluency and perceptibility. Besides the communication process, by the help of the reality that is gained about fea tures which are reached by the largely use of haudwriting at schools, the research is continiuned by the effortive studies at Basic Education Schools in Turkey Afterwards, the original shape relation of handwriting is searched through the concept of semiology. In the following sections the research regard ing to education at schools is engaged where as the general problems releated to education at schools are argued and in special case a survey which would estimate at the state of writing which tought at schools is applied, and 120 students from primary school from 1,2,3 classes are survied. In the results of the survey it is found that usually the same theGünümüzde, bildirişimin yalın ve hızlı bir biçimde sağlanmasına olan gereksinim giderek artmaktadır. Genişleyen bilgi alanımızda yazı, bildirişimi sağlar ve o bildirişimde bir araçtır. Özellikle elyazısıyla bir bilgi ya da bir düşünce karşı tarafa aktarılırken yazme eylemi sonucu ortaya çıkan ürünün bildirişimi tamamlaması açısından önemi vardır. Bilgi ya da veriyi yazıya dönüştüren kişi tarafından, harflerin kolay ve hızlı biçimlenebiliyor olması yanısıra yazma eylemi sonucu ortaya çıkan üründe estetik değerlerin görülebilmesi de önem taşımaktadır. Bu araştırma, yazma eylemine ilişkin elyazısmm yaygın kullanım sonucu ortaya çıkan aksamaların giderilmesine katkıda bulunacağı düşüncesiyle ele alınmış ve ayrıca ülkemizde, eğitim- öğretim ve sonrasında, elyazısmm biçimlendirilmesine ve kullanımına ilişkin sorunlar belirlen meye çalışılmıştır. Elyazısı, akıcı ve okunur nitelikli yazılamamaktadır. Bu nedenle elyazısmda akıcılık ve okunur- luk niteliğinin kazanılabilmesi için araştırma yapma gereği duyulmuştur. Araştırmaya, elyazısıyla yazarken, yazıda akıcılık ve algılama kolaylığı gibi yazısal niteliklerin öneminin vurgulanmasıyla başlanmıştır. Bildirişim işlevi yanında, elyazısmm yaygın kullanımında ulaşacağı yazısal nitelik lerin okullarda kazandırıldıgı gerçeğinden yola çıkarak, araştırma Türkiye'deki Temel Eğitim Okulları'nda yapılan çalışmalarla sürdürülmüştür. Daha sanra elyazısmm öz-biçim ilişkisi, göstergebilimin verileri açısından incelemeleri yapılmıştır. Sonraki bölümlerde okullardaki öğretime yönelik araştırma yapılmış, öğretime ilişkin daha çok eğitim ve öğretim genel sorunları, özelde de öğretilen elyazısı karak- terlerinij! ulaştığı yazısal durumu gözlemleyebilmek için bir uygulamalı sormaca (anket) düzenlenmiş ve bu sormaca ilk
Özet (Çeviri)
in todays world, the need f ör taaintaining an exac"b çora munication at full pace has just increased. The writing för our largely increasing knowledge helps communication and can be considered a gate to modern communication. Especially hand writing has a great significiance of giving out a knowledge ör an idea while compliting communication through writing, whoever turns knowledge ör date into writing, should easily shape the letters to sentences as well as that who should be quite carefull about showing out esthetic value off the output. This research is quite convinient for preventing the blamishes which are cost by the use of handwriting as only vay to write. Also both during and after education, it's tried to shape and correct handwriting neatly and the problem of well-using. Handwriting is usually poor of fluency and readability because of that reason a need for making a re¬ search about the readability and fluency of handwriting. The research is started with emhasesing significiance of the fluency and perceptibility. Besides the communication process, by the help of the reality that is gained about fea- tures which are reached by the largely use of haudwriting at schools, the research is continiuned by the effortive studies at Basic Education Schools in Turkey Afterwards, the original shape relation of handwriting is searched through the concept of semiology. in the following sections the research regard- ing to education at schools is engaged where as the general problems releated to education at schools are argued and in special case a survey which would estimate at the state of writing which tought at schools is applied, and 120 students from primary school from 1,2,3 classes are survied. in the results of the survey it is found that usually the same thefeatures of writing are t ought at the equal amount of teach ing the letter character at basic education schools. Regard ing to those results, a new and convenient hardwriting character which would carry out fluency and readability is decided to be developed that would reduce the tendency of the letters. In the conclusion the purpose of all those studies are retold. As a result of that the applications and the experiences include an educational purpose the deadline giving to survey is passed over. In other words, so as the extent the positive and negative property of handwriting character considering the specific data at least primary and secondary education s period are needed. Nevertheless the result cause by the propose the studies and method could be observed easily if it is use for education.