Bürokraside yöneticilerin liderlik tarzları ile çalışanların motivasyon ve performans düzeyi arasındaki ilişki: Kars ili örneği
Relationship between leadership styles of managers in bureaucracy and motivation and performance levels of employees: The case of Kars province
  1. Tez No: 933871
  2. Yazar: ÖZER ELKIRMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışanların performans ve motivasyonu örgüt içinde bulunan en temel dinamikler arasındadır. Çalışanların yüksek performans gösterebilmesi ve motivasyonlarını sağlayabilmesi için önemli araçlardan biri etkin liderlik uygulamasıdır. Liderlik, insanlık tarihi ile var olan bir kavramdır. Sosyal bir oluşumun olduğu her yerde liderlik de vardır. Hızlı değişimlerin yaşandığı günümüzde örgütlerin sürekliliklerini devam ettirebilmeleri açısından yöneticilerin liderlik özelliği taşıması önemli bir duruma gelmiştir. Özellikle insanların öğrenim düzeylerinin arttığı göz önüne alındığında çalışanların yönetilmesi daha zor bir hale gelmektedir. Çalışanlar yöneticilerinin davranışlarını izleyerek kendilerini izlenimlerine göre yönlendirmektedir. Örgütlerde üst, orta ve alt kademelerde bulunan yöneticilerin liderlik vasıflarına sahip olması, çalışanların motivasyonlarını olumlu yönde etkileyerek onların yüksek performans sergilemelerini sağlar ve bu durumda da örgütsel hedeflere daha kolay ulaşılır. Çalışmanın amacı, bürokraside yöneticilerin liderlik tarzları ile çalışanların motivasyon ve performans düzeyleri arasındaki ilişkinin nasıl olduğunun tespit edilmesidir. Bu bağlamda beş bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde bürokrasi kavramı, ikinci bölümünde liderlik kavramı, üçüncü bölümünde motivasyon kavramı, dördüncü bölümünde performans kavramına yer verilmiştir. Araştırmanın beşinci bölümünde ise anket yöntemi ve ilişkisel tarama deseni kullanılarak bürokraside yöneticilerin liderlik tarzları ile çalışanların motivasyon ve performans düzeyleri arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Kars ilinde çalışan kamu çalışanları oluşturmaktadır. Power analizi yapılarak anket uygulanacak yeterli kişi sayısı 384 olarak hesaplanmış ve bu kapsamda eksik ve hatalı doldurulacak anketlerde göz önünde bulundurularak 500 adet form dağıtılmıştır. Bu formlardan 434 adet anket formu geçerli sayılmış, 66 adet form geçersiz sayılmıştır. İlişkisel tarama desenli bu çalışmada basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak 434 katılımcıya anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada tanımlayıcı istatistikler, ilişki testleri, farklılık testleri ve etki testleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarında liderlik tarzlarının, çalışan motivasyonu ve performansı ile çalışanların cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi ve hizmet yılı gibi demografik değişkenler üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, çalışanların motivasyon düzeyinin, doğrudan performanslarını etkileyen temel bir unsur olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan yöneticilerin, çalışanlarının ihtiyaçlarını dikkate alan, onları sürece dahil eden ve onlara ilham veren liderlik yaklaşımlarını benimsemeleri, kamu hizmetlerinde verimlilik ve çalışan memnuniyetinin artmasında önemli bir rol oynadığı anlaşılmıştır. Bu doğrultuda, yöneticilerin liderlik becerilerinin geliştirilmesi, kamu yönetimi politikalarında önceliklendirilmesi gereken bir alan olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The performance and motivation of employees are among the most basic dynamics Decoupled within the organization. One of the important tools for employees to be able to perform high and provide their motivation is effective leadership practice. Leadership is a concept that co-exists with human history. Wherever there is a social formation, there is also leadership. Today, when rapid changes are taking place, it has become important for managers to have leadership characteristics in order for organizations to maintain their continuity. Especially considering that people's education levels are increasing, it is becoming more difficult for employees to manage. Employees direct themselves according to their impressions by monitoring the behavior of their managers. The fact that managers at the upper, middle and lower levels in organizations have leadership qualities positively affects the motivation of employees, enabling them to perform high, and in this case, organizational goals are achieved more easily. The aim of the study is to determine how the relationship between the leadership styles of managers in bureaucracy and the motivation and performance levels of employees is.Dec. In this context, the concept of bureaucracy is included in the first part of the study consisting of five parts, the concept of leadership is included in the second part, the concept of motivation is included in the third part, and the concept of performance is included in the fourth part. In the fifth part of the research, the relationship between the leadership styles of managers in bureaucracy and the motivation and performance levels of employees was tried to be determined by using the survey method and relational screening design. The universe of the research consists of public employees working in the province of Kars. By performing a power analysis, the number of sufficient people to be surveyed was calculated as 384, and in this context, 500 forms were distributed by taking into account incomplete and incorrectly completed questionnaires. Of these forms, 434 survey forms were considered valid and 66 forms were considered invalid. In this study with a relational screening pattern, a questionnaire was applied to 434 participants using a simple non-selective sampling method. The obtained data were analyzed with the SPSS package program. Descriptive statistics, relationship tests, difference tests and effect tests were used in the study. In the analysis results, it has been revealed that leadership styles have a positive and statistically significant effect on employee motivation and performance, as well as demographic variables such as gender, age, educational status, income level and year of service of employees. In addition, it has been concluded that the motivation level of employees is a basic element that directly affects their performance. As a result, it has been understood that managers working in public institutions and organizations, adopting leadership approaches that take into account the needs of their employees, involve them in the process and inspire them, play an important role in increasing productivity and employee satisfaction in public services. In this direction, the development of managers' leadership skills stands out as an area that should be prioritized in public administration policies.