Optimal shope design of two dimensional rigid bodies with constraints on their kinematic and inertial parameters
Kinematik ve atalet parametreleri üzerinde kısıtlamalar olan iki boyutlu rijit cisimlerin optimal şekil tasarımı
  1. Tez No: 93389
  2. Yazar: SERTAÇ GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT SOYLU, DOÇ. DR. HALUK DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
öz KİNEMATİK VE ATALET PARAMETRELERİ ÜZERİNDE KISITLAMALAR OLAN İKİ BOYUTLU RİJİT CİSİMLERİN OPTİMAL ŞEKİL TASARIMI Gürel, Sertaç Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Reşit Soylu Yardımcı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Haluk Darendeliler Aralık 2000, 64 Sayfa Bu tezde düzlemsel mekanizmalarin Mtlelerinin en aza indirgenmesi için genel bir yaklaşım sunulmaktadır. En aza indirgeme sirasinda mekanizmada akmanin meydana gelmeyeceği ataletsel kuvvetler de gozonunde bulundurularak garanti edilmektedir. Ayrica yorgunluk mukavemeti de dikkate alınmaktadır. Bunlara ek olarak, tasarlanan mekanizmanın dinamik davranışı optimumdur (örneğin en aza indirilmiş tahrik torku/kuvveti dalgalanmaları, dengelenmiş sallama kuvveti/momenti gibi...). Kütlenin en aza indirgenmesi, mekanizmanın optimize edilecek uzuvları için önceden belirlenmiş parametrik uzuv şekilleri kullanılarak yapılmaktadır. Yeterli statik ve yorgunluk dayanımına, ve optimum dinamik davranişa olan ihtiyaç, hedef fonksiyon olan mekanizmanın toplam kütlesi üzerine kısıtlar koymaktadır. Sembolik manipülasyon paketi MATHEMATICA kullanılarak, hedef fonksiyonu ve mukavemet kısıtlarım veren bir yazılım geliştirilmiştir. Optimum dinamik davranışa yönelik kısıtlar başka bir tezde geliştirilmiş bir paket kullanılarak elde edilmiştir. Yukarıda bahsedilen kısıtlara tabi tutulan hedef fonksiyonun optimal değeri MATLAB paketi kullanılarak bulunmaktadır. Anahtar Kelimeler : Mekanizmalarda kütle optimizasyonu, optimal sekil tasarimi IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPTIMAL SHAPE DESIGN OF TWO DIMENSIONAL RIGID BODIES WITH CONSTRAINTS ON THEIR KINEMATIC AND INERTIAL PARAMETERS Gurel, Sertac SupervisonProf. Dr. Resit Soylu Co-Supervisor:Assoc. Prof. Dr. Haluk Darendeliler December 2000, 64 pages In this thesis, a general approach for the minimization of mass of planar mechanisms is presented. During the minimization, it is guaranteed that the mechanism does not fail by yielding considering the stresses due to the inertial forces, as well. Furthermore, fatigue failure is also taken into account. Moreover, the dynamic behaviour of the designed mechanism is optimum(i.e minimized actuator torque/force fluctuations, balanced shaking forces/moments) since the conditions for such an optimum dynamic behaviour are considered during the design of the links of the mechanism. The minimization of mass is performed by using predefined parametric link shapes for the links of the mechanism. The need for sufficient static and fatigue strength and optimum dynamic behaviour poses constraints on the objective function, which is the total mass of the mechanism Using the symbolic manipulation package MATHEMATICA, a software package has been developed to yield the objective function and constraints due to strength considerations. The constraints due to optimum dynamic behaviour of the mechanism areobtained by using a package developed in another thesis. The optimal value of the objective function, subject to the aforementioned constraints, is found by using the optimization toolbox of MATLAB. Keywords : mass optimization of mechanisms, optimal shape design 111