Türkiye ve Hırvatistan'ın karşılaştırmalı olarak Avrupa Birliği müzakereleri
Comparative EU negotiations between Türkiye and Croatia
- Tez No: 933907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Hırvatistan'ın Avrupa Birliği (AB) üyelik süreçlerini karşılaştırmalı bir perspektiften incelemeyi amaçlamakta ve her iki ülkenin üyelik yolculuğunun temel dinamiklerini, karşılaştıkları zorlukları ve elde ettikleri sonuçları analiz etmektedir. Türkiye ve Hırvatistan AB üyeliği için başvuruda bulunmuş ve müzakere süreçlerine girmiş olsa da, Hırvatistan 2013 yılında tam üye olarak sürecini tamamlamış, Türkiye ise hâlâ müzakereleri sürdürmektedir. Çalışma, iki ülkenin üyelik süreçlerindeki temel farklılıkları ortaya koyarak, siyasi, ekonomik ve jeopolitik faktörlerin AB'ye entegrasyonlarını nasıl şekillendirdiğini vurgulamaktadır. Türkiye'nin AB üyelik süreci, siyasi istikrarsızlık, ekonomik dalgalanmalar ve güvenlik politikaları gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Özellikle Kıbrıs meselesi ve bölgesel anlaşmazlıklar, Türkiye'nin tam üyelik sürecini sekteye uğratan en önemli engeller arasında yer almaktadır. Türkiye'nin AB üyeliği yalnızca ülke içindeki reform süreçleriyle değil, aynı zamanda AB'nin genişleme politikalarındaki değişimlerle de şekillenmektedir. Bu çalışma, Hırvatistan'ın kısa sürede AB müktesebatına uyum sağlayabilmesini, Türkiye'nin ise uzun süredir devam eden ve siyasi faktörler nedeniyle karmaşıklaşan müzakere sürecini karşılaştırarak analiz etmektedir. Türkiye ve Hırvatistan'ın AB üyelik süreçlerinin karşılaştırmalı analizi, AB'nin genişleme politikalarına ve aday ülkeler üzerindeki etkilerine ilişkin önemli katkılar sunmaktadır. Çalışmanın bulguları, AB'nin üyelik kriterlerinin yapısal ve kurumsal bir çerçeveye oturduğunu, ancak genişleme sürecinde jeopolitik faktörlerin ve AB iç dinamiklerinin belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Türkiye ve Hırvatistan'ın karşılaştığı zorlukların ve başarıların incelenmesi, AB genişleme sürecinin geleceği ve aday ülkelerle ilişkilerin seyri hakkında önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the European Union (EU) accession processes of Turkey and Croatia, focusing on the key dynamics, challenges, and outcomes of each country's membership journey. While both countries applied for EU membership and engaged in negotiations, Croatia successfully completed its accession process and became a full EU member in 2013, whereas Turkey continues to face prolonged negotiations without clear membership prospects. The study highlights the fundamental distinctions between the two accession paths, emphasizing how political, economic, and geopolitical factors have shaped their respective EU integration experiences. Turkey's EU accession process has been characterized by significant political, economic, and security challenges. Issues such as political instability, economic fluctuations, and counterterrorism efforts have complicated Turkey's relationship with the EU. Additionally, the unresolved Cyprus issue and broader regional disputes have remained substantial obstacles to Turkey's full membership. Unlike Croatia, Turkey's EU accession has been influenced not only by its own domestic policies but also by shifting priorities within the EU's enlargement strategy. This study argues that Croatia's ability to fulfill the EU's accession requirements within a relatively short period stands in stark contrast to Turkey's prolonged and politically complex negotiations. By providing a comparative analysis of Turkey and Croatia's EU accession processes, this research contributes to the broader discussion on EU enlargement policies and their implications for candidate countries. The findings underscore that while the EU's criteria for accession remain structured and institutionalized, geopolitical considerations and internal EU dynamics play a decisive role in shaping membership prospects. Understanding the successes and challenges faced by Turkey and Croatia offers valuable insights into the future of EU enlargement and the evolving nature of its relations with candidate countries.