Doğaçlama tiyatro ve İstanbulimpro topluluğunun oyunlarında kullanımı
Improvisational theater and its practices in Istanbulimpro ensemble
- Tez No: 933906
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİP MELİH KORUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama ve Oyunculuk Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmanın içeriği, doğaçlama tiyatronun tanımı, tarihçesi ve özelliklerini kapsamlı bir şekilde ele alarak, İstanbulimpro topluluğunun oyunlarında bu tiyatro biçiminin nasıl kullanıldığı incelenerek oluşturulmuştur. Viola Spolin'den başlayan Keith Johnstone'la devam eden ve Del Close'un çalışmalarıyla başka bir anlatım olanağı kazanan doğaçlama tiyatronun tarihsel gelişimi ve Türkiye'deki doğaçlama tiyatronun varoluşu yolculuğu anlatılmıştır.“Doğaçlama Tiyatronun Özellikleri”başlıklı bölümü, doğaçlama tiyatronun konvansiyonel tiyatrodan farkını, kurallarını ve iki farklı sahneleme şekli olan uzun biçim ve kısa biçimi içermektedir. Tezin ikinci bölümünde ise sadece doğaçlama tiyatro oyunları üreten İstanbulimpro topluluğunun birbirinden farklı tasarımlarının nasıl ortaya çıkarıldığı ve doğaçlama tiyatroyu yapımlarında nasıl uyguladıkları incelenmiştir. Tezin amacı, Türkiye'de 2008 yılından itibaren doğaçlama tiyatro üzerine tasarımlar üreten İstanbulimpro'nun bütün tasarımlarının içeriğini belgelemek ve bu tasarımların uygulanış şekilleri üzerinden akademik bir yazım oluşturmaktır. Akademik alanda doğaçlama ve doğaçlama tiyatro, oyunculuk açısından birçok teze, makaleye konu olsa da doğaçlama tiyatroyu icra eden bir ekibin yapımları ve sahne üzerindeki uygulamaları hakkında ayrıntılı bir yazım kaynağı bulunmamaktadır. Bu yüzden ileride bu alanda inceleme ve çalışma yapmak isteyenler için de bir kaynak oluşturması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The content of this study is structured by comprehensively addressing the definition, history, and characteristics of improvisational theater, and by examining how this form of theater is used in the plays of the İstanbulimpro ensemble. The historical development of improvisational theater, which started with Viola Spolin, continued with Keith Johnstone, and gained another expression possibility with the works of Del Close, and the journey of the existence of improvisational theater in Turkey are described. The section titled“Characteristics of Improvisational Theater”includes the difference of improvisational theater from conventional theater, its rules, and two different staging forms, long form and short form. In the second part of the thesis, it is examined how the different designs of the İstanbulimpro ensemble, which produces only improvisational theater plays, are created and how they apply improvisational theater in their productions. The aim of the thesis is to document the content of all designs of İstanbulimpro, which has been producing designs on improvisational theater in Turkey since 2008, and to create an academic writing through the application methods of these designs. Although improvisation and improvisational theater have been the subject of many theses and articles in terms of acting in the academic field, there is no detailed writing resource about the productions and on-stage applications of a team that performs improvisational theater. Therefore, it is aimed to create a resource for those who want to conduct research and studies in this field in the future.