Gökdelenler arasında distopik bir yolculuk: Ballard ve Yücel'in Gökdelen romanlarına ekoeleştirel bir bakış
A dystopian journey between skyscrapers: An ecocritical perspective on Ballard and Yücel's Skyscrapers
- Tez No: 933915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, J.G. Ballard'ın High-Rise ve Tahsin Yücel'in Gökdelen romanlarını ekokritik bir perspektifle ele alarak, gökdelenlerin hem ekolojik hem de toplumsal çöküşün sembolü olarak nasıl işlev gördüğünü inceler. Modernleşme ve kentleşme süreçleri içinde şekillenen bu eserler, kapitalist ideallerin doğa ve insan üzerindeki yıkıcı etkilerini ortaya koyar. Gökdelen ve High-Rise, yalnızca teknolojik ilerlemenin bir simgesi olarak değil, aynı zamanda ekolojik bozulma, toplumsal yabancılaşma ve doğadan kopuşun mekânsal bir temsili olarak analiz edilir. Çalışmada, Ekokritik, Ekopsikoloji ve Kentsel Ekoloji gibi teorik çerçeveler kullanılarak, bu romanlardaki kapalı, yapay çevrelerin doğa ile insan arasındaki ilişkiyi nasıl dönüştürdüğü incelenmektedir. Gökdelenlerin iç dünyasında sosyal hiyerarşilerin katılaşması, izolasyonun bireyler üzerindeki psikolojik etkileri ve doğal döngülerin çöküşü ele alınırken, kentsel alanların homojenleşmesi ve biyolojik çeşitliliğin erozyonu gibi ekolojik unsurlar da tartışılmaktadır. Bu tez, gökdelenlerin ütopyacı hayallerden distopik gerçekliklere dönüşümünü karşılaştırmalı olarak ele alarak, çevresel sömürünün ve toplumsal parçalanmanın iç içe geçmiş yapısını gözler önüne serer. Aynı zamanda doğanın kentsel tahakküme karşı direnişini ve ekolojik sınırlarla yüzleşmenin kaçınılmazlığını vurgular. Sonuç olarak, edebiyatın yalnızca sürdürülemez pratikleri eleştirmekle kalmayıp, aynı zamanda ekolojik ve toplumsal yeniden yapılanma üzerine düşünme imkânı sunduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines J.G. Ballard's High-Rise and Tahsin Yücel's Gökdelen from an ecocritical perspective, analyzing how skyscrapers function as symbols of both ecological and social collapse. Shaped by the processes of modernization and urbanization, these works reveal the destructive impact of capitalist ideals on both nature and humanity. Gökdelen and High-Rise is analyzed not only as a symbol of technological progress but also as a spatial representation of ecological degradation, social alienation, and detachment from nature. The study employs theoretical frameworks such as Ecocriticism, Ecopsychology, and Urban Ecology to investigate how the closed, artificial environments in these novels transform the relationship between humans and nature. While examining the rigidification of social hierarchies, the psychological effects of isolation on individuals, and the breakdown of natural cycles within skyscrapers, the study also explores ecological factors such as the homogenization of urban spaces and the erosion of biodiversity. By comparing the transformation of skyscrapers from utopian dreams to dystopian realities, this thesis highlights the interconnected nature of environmental exploitation and social fragmentation. It also emphasizes nature's resistance against urban dominance and the inevitability of confronting ecological boundaries. Ultimately, this study argues that literature not only critiques unsustainable practices but also provides a platform for envisioning ecological and social reconstruction.