Kentsel dönüşüm uygulamaları içinfotogrametri ve CBS destekli yeni bir yaklaşım önerisi: kütahya ili örneği
Kentsel dönüşüm uygulamaları içinfotogrametri ve CBS destekliyeni bir yaklaşım önerisi: kütahya ili örneği
- Tez No: 933914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DİHKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışması, kentsel dönüşüm süreçlerine yönelik Fotogrametri ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı yeni bir yaklaşım (iş akışı/akış diyagramı) önerisi sunmayı amaçlamaktadır. Kentsel dönüşüm projelerinin daha etkili bir şekilde yürütülebilmesi ve planlama süreçlerinde dijital teknolojilerin öneminin artması, bu çalışmanın temel çıkış noktasını oluşturmaktadır. Kütahya ili örneği üzerinden geliştirilen bu yaklaşım, sahada elde edilen verilerin fotogrametrik yöntemlerle analiz edilmesi ve CBS altyapısı üzerinden entegrasyonunu esas almaktadır. Çalışma, kentsel dönüşüm projelerinde karşılaşılan temel sorunlara yenilikçi bir perspektifle çözüm getirme potansiyeline sahiptir. Bu kapsamda, mekansal veri analizi, detaylı arazi modellerinin oluşturulması, bina envanterinin hassas bir şekilde belirlenmesi ve bu bilgilerin planlama sürecine dahil edilmesi gibi konular ele alınmıştır. Ayrıca, çalışma sonucunda geliştirilen yöntemin uygulanabilirliği ve sağladığı avantajlar detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Bu tez, kentsel dönüşüm alanında teorik bilgi birikimine katkıda bulunmanın yanı sıra, uygulamaya yönelik öneriler sunarak bu alandaki çalışmalara ışık tutmayı hedeflemektedir. Bu çalışma kapsamında kentsel dönüşümün en önemli aşamalarından olan hak sahipliği tespitini fotogrametri ve CBS tabanlı programlar ile nasıl hızlandırıp, en doğru sonuca kolaylıkla ulaşılabilmenin yolları belirlenmiştir. Aynı zamanda bu aşamada karşılaşılan sorunlar ve bunların çözümleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to propose a novel approach based on Photogrammetry and Geographic Information Systems (GIS) for urban transformation processes. The increasing significance of digital technologies in urban transformation projects and planning processes constitutes the main starting point of this study. The approach developed with the case study of Kütahya Province emphasizes the analysis of field data using photogrammetric methods and its integration through GIS infrastructure. The study has the potential to address the fundamental challenges faced in urban transformation projects from an innovative perspective. In this context, topics such as spatial data analysis, the creation of detailed terrain models, the precise determination of building inventories, and the incorporation of this information into the planning process have been examined. Furthermore, the applicability of the proposed method and its advantages are discussed in detail as part of the study results. This thesis aims to contribute to the theoretical knowledge base in the field of urban transformation while also providing practical recommendations to guide future work in this area. Within the scope of this study, the ways to accelerate the determination of entitlement, which is one of the most important stages of urban transformation, with photogrammetry and GIS-based programs and to easily reach the most accurate results have been determined.