Alman seyyah Wilhelm Masof'un Kırım ve Kafkasya izlenimleri (1898)
German traveler Wilhelm Masof's impressions of Crimea and the Caucasus (1898)
- Tez No: 933926
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Merak varsa üretken ve yaratıcı bir toplum vardır. Merak duygusu ve hedeflenen bir amaç seyahatnamenin varoluşunu bizlere açıklamaktadır. Seyahatname farklı toplumların birbirlerine karşı yaşadıkları coğrafyayı, tarihi, kültür ve geleneklerini merak edip, keşfetmek arzusundan geçmektedir. Bu arzu tarihe çok sayıda kaynak eser kazandırmıştır. Bunlardan bir tanesi de Wilhelm Masof'un yazmış olduğu Kırım ve Kafkasya Seyahatnamesi'dir. Kırım ve Kafkasya bölgesi stratejik konuma ve elverişli iklime sahip olmaları sebebiyle tarih boyunca hep göz önünde olmuştur. Eski Çağlar'dan itibaren Kırım ve Kafkasya topraklarını ele geçirmek isteyen devletler, bu bölgelerde hep bir tehdit unsuru oluşturmuştur. Bu nedenle çok sayıda etnik unsuru bünyesinde barındırmış ve bu sayede zengin bir tarihe sahip olmuştur. 18. ve 19. yüzyıllarda Ruslar'ın saldırılarına maruz kalmalarıyla demografik yapıları değişmeye başlamıştır. Ruslar bu bölgelere siyasi olarak hâkim olduktan sonra demografik, ekonomik ve kültürel olarak da hâkim olmak istemiş ve dış siyasette uygulamış olduğu Ruslaştırma politikasını bu bölge içinde etkin bir şekilde kullanmıştır. Wilhelm Masof böyle bir zamanda Kırım ve Kafkasya üzerine seyahate çıkmıştır. Bu çalışmada 1898 yılında Wilhelm Masof'un Kırım ve Kafkasya üzerine gerçekleştirmiş olduğu seyahati esnasında yazdığı seyahatnamenin incelenmesi yapılacaktır. Yapılan bu inceleme ile iki bölgenin tarihi, siyasi, sosyokültürel hayatı, şehir yaşamı vs. gibi alanlarına katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
If there is curiosity, there is a productive and creative society. A sense of curiosity and a targeted purpose explain the existence of a travel book to us. A travel book is a desire to discover and wonder about the geography, history, culture and traditions of different societies. This desire has contributed many reference works to history. One of these is the Crimea and Caucasus Travel Book written by Wilhelm Masof. The Crimea and Caucasus regions have always been in the spotlight throughout history due to their strategic location and favorable climate. Since ancient times, states that wanted to seize the Crimea and Caucasus lands have always been a threat to these regions. For this reason, they have hosted many ethnic elements and thus have a rich history. Their demographic structure began to change when they were subjected to Russian attacks in the 18th and 19th centuries. After the Russians dominated these regions politically, they also wanted to dominate them demographically, economically and culturally and effectively used the Russification policy they implemented in foreign policy in this region. Wilhelm Masof traveled to Crimea and the Caucasus at such a time. In this study, the travelogue written by Wilhelm Masof during his travel to Crimea and the Caucasus in 1898 will be examined. This examination will contribute to the areas such as the history, politics, sociocultural life, city life, etc. of the two regions.